Akyaka’nın Uyuyan Tarihi

2009 yılında Akyaka’da  yapılan kazılarda bulunan ve MS 5. ve 6. Yüzyıl Bizans dönemine ait kilisenin günümüzdeki içler acısı hali tarihimize ne kadar sahip çıktığımızın göstergesi.

Akyaka, Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve dünyanın farklı ülkelerinden insanların gelip yerleştiği, her sene binlerce yerli yabancı turistin ziyaret ettiği bir yöre. Doğal güzellikleri, çevreye duyarlı yaşayanları sayesinde Ege Bölgesi içinde yeşili en iyi korunabilmiş cennetlerden bir tanesi. Doğası, iklimi, güneşi ve deniziyle her geçen yıl popülerliği artan eski belde, yeni mahallemizin “kültür turizminden” yeteri kadar pay alamadığından , turizmimizin neden 12 aya yayılamadığından hep yakınır dururuz. Önümüze paha biçilmez bir fırsat çıkıyor, kaçak kazılar sırasında çıkarılıp atılan bir sütun sayesinde keşfedilen 1500 yıllık Bizans Kilisesi Mozaiklerini 25 gün süren restorasyon çalışmaları sonucu ortaya çıkarıp sonrasında jeo-tekstil kumaş ile örterek 5 yıl boyunca unutuyor ve tekrar toprağa gömüyoruz.

Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun 29.07.2010 tarih ve 6263 sayılı kararı ile tescillenen kilisenin varlığından Akyaka’da oturanların ya da Akyaka’ya gelen ziyaretçilerin birçoğu habersiz. Kilisenin ortaya çıkarılan kenar bordür kısımlarında balık ve tavus kuşlarına ait figürlerden oluşan taban mozaikleri jeo-tekstil materyalle  kaplanmış ve öylece bırakılmış.  Yerlerinden oynayan ve parçalanmış mozaiklerin acilen restorasyon geçirmesi gerekmektedir.

2010 yılında açığa çıkarılan ve jeo-tekstil ile üzeri kapatılan mozaiklerin restorasyon ve konservasyonlarının yapılması düşünülmüş ancak geçtiğimiz günlerde çekilen fotoğraflarda görüldüğü üzere mozaiklerin büyük bir bölümü parçalanmış ve dağılmış durumda. Yine aynı yıl, kilisenin bulunduğu sokağın her iki yönüne ve kent merkezine yön levhaları ile kiliseyi tanıtıcı levhalar konularak gelen yerli veya yabancı ziyaretçilerin bilgilendirilmesi amaçlanmış , bu da sonuçsuz kalmış.Akyaka’daki doğal güzelliklerin yanında kültür turizminin de artmasını hedefliyorsak tarihimize sahip çıkmalıyız.2009 ve 2010 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucu mozaiklerin önemli bir bölümü ortaya çıkarılmıştı.Klisenin içinde  yapılmış kaçak kazı dikkat çekiyor.

643 thoughts on “Akyaka’nın Uyuyan Tarihi

Bir Cevap Yazın