Ciğerlerimiz Yandı!

Muğla’da 3 ayrı noktada çıkan Orman yangınları yürekleri dağladı

Marmaris İlçesi’nde ilk belirlemelere göre, bir evin mutfağında alev alıp balkona çıkartılan ve daha sonra büyük bir gürültüyle patlayıp ormanlık alana fırlayan piknik tüpünün neden olduğu yangın, en güzel noktalarından olan bölgeyi küle çevirdi. Araçla girişte Marmaris’in ilk göründüğü noktada 44 hektar zümrüt yeşili ormanın yangın sezonunun bittiği anda yanması yürekleri dağladı. Beldibi Mahallesi Seki Mevkii’nde bir evin mutfağında (Pazar) saat 17.30 sıralarında piknik tüpü bilinmeyen bir nedenle alev aldı. Evde bulunanlar tarafından balkona çıkartılan tüp, bir süre sonra büyük bir gürültüyle patladı ve ormanlık alana fırladı. Kuru otları tutuşturan alevler rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yangını görenler itfaiye ve Orman Bölge Şefliği’ne bilgi verdi. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi, alevler yerleşim birimlerini de tehdit etmeye başladı ve aralarında Orman Teknikerleri Sitesi’ndekilerin de bulunduğu çok sayıda ev boşaltıldı. Söndürme çalışmalarına katılmak üzere, Muğla, İzmir, Aydın ve Denizli’den de takviye ekipler gönderildi. Yangına, toplam 306 orman işçisi, 62 arazöz, 10 ilk müdahale ekibi, 37 orman  mühendisi ile 4 helikopter müdahale etti. Ancak havanın kararmasıyla helikopterler çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu yangın, yaklaşık 14 saat sonra kontrol altına alındı.

KAHREDEN GÖRÜNTÜ

Günün ilk ışıklarıyla Marmaris’in en güzel noktalarından olan bölgenin adeta küle döndüğü görüldü. Doğa ve tatil cenneti Marmaris’in zümrüt yeşili ormanlarının durumu, görenlerin yüreğini dağladı. Araçla Marmaris’e gidenlerin ilçeyi ilk gördüğü, en güzel çam ormanlarının bulunduğu alanda etkili olan yangının kontrol altına alınmasının ardından ekipler, soğutma çalışmaları başlattı. İlk belirlemelere göre yangına neden olan tüpün bulunduğu dairenin bir üst katında oturan Türkan Akyıldız, “Biz üst katta oturuyorduk. Aniden bir ses geldi. Alt kat komşumuz bir çığlık attı. Tüpün birden alev aldığını, balkona çıkarttığını söyledi. Sonrasında ise büyük bir gürültüyle patlayan tüp ormanlık alana doğru fırladı. Tam fırlarken ben önündeydim. Kızım kolumdan tutup çekmese tüp bana da çarpabilirdi. Olaya çok üzüldük. Ciğerlerimiz yandı” dedi. Öte yandan bu yangın Beldibi, Seki bölgesinde son yıllarda ormanın içine kadar giren yazlık site ve evlerin ne kadar riskli olduğunu da gözler önüne serdi.

YANGIN BÖLGESİNİ PANAYIR ALANINA ÇEVİRDİLER

Yangını öğrenen birçok vatandaş, öz çekim yapmak için Marmaris karayolunun Karadere Mevkii’ne araçlarıyla gelerek yolu trafiğe kapattı. Beldibi’ne akın eden vatandaşlar görevlerini yapmaya çalışan yetkililere engel oldu. Yangına müdahale etmeye çalışan ekiplerin yanlarına giderek fotoğraf ve video çeken vatandaşlar isyan ettirdi. Şehir dışından çağrılan iş makineleri ve yangın müdahale araçları meraklı kalabalık nedeniyle ormanlık alana ulaşmakta zorluk çekti. Marmaris Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gelen takviye görevlilerle yaptığı düzenleme sonrası yangın müdahale grupları çalışmalarını devam ettirdi.

PAYLAŞIMLAR VE AJANS HABERLERİ PANİĞİ ARTIRDI

Çektikleri fotoğraf ve videoları Facebook, Twiter gibi sitelerde paylaşan bazı vatandaşlar altlarına yaptıkları yorumlarla halkın paniklenmesine neden oldu. Bazı haber ajanslarının 700 hektar alan yandı, cami, 17 ev kül oldu ve 6 kişi öldü yayınları korkuları bir kat daha artırdı. Yapılan haberler ve vatandaşların sosyal sitelerde paylaştığı yayınların yalan olduğu saatler sonra ortaya çıktı. Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar’ın açıklamaları haricinde hiçbir yetkili makamın bilgi vermemesi sokakta dolaşan dedikoduları artırdı.

AKYAKA KORKUTTU

Pazar günü akşam 20:00 civarında Gökova Akçapınar mevkiinde Okaliptus ağaçlarının bulunduğu mevkiinde  nedeni belli olmayan yangın

çıktı. İtfayenin zamanında müdahalesi ile yangın büyümeden kontrol altına alındı.

SEYDİKEMER’DE DE YANGIN VARDI

Aynı saatlerde Seydikemer ilçesinde rüzgarında etkisiyle yayılan yangın  büyümeden kontrol altına alındı. Aynı gün 3 önemli bölgede, Ekim ayında orman yangınları çıkması vatandaşlar arasında da acaba başka sebeblerde mi var sorusunu getirdi.

YANGINDA BİR AHIR YANARAK ZARAR GÖRDÜ

Marmaris’te meydana gelen orman yangınında arıcılık ve çiftçilikle geçimini sağlayan Ali Taşkın’a (64) ait bir ahır yanarak zarar gördü. Akrabalarının yardımıyla yanan ahırı yeniden inşa etmeye başlayan Taşkın, yangında yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yakınlarımız telefonla arayarak ‘bomba patladı, yangın geliyor kendinizi koruyun’ deyip uyardı.Alevler çok kısa sürede evin bulunduğu bölgeye ulaştı. Kendi imkanlarımızla yangına müdahale ettik. Evin yanındaki hayvanlar için yetiştirdiğimiz ürünler tutuştu. Baktım alevler ahıra doğru ilerliyor, son anda yetişip hayvanları ahırdan çıkararak güvenli bir yere götürdüm. Sonra gelen itfaiye aracı sayesinde evi yanmaktan kurtardık. Yangın ormanlık alanı kül etti. Kolay yetişmiyor bu ağaçlar. Artık yıllarca boş dağlara bakarak yeni ağaçların yetişmesini bekleyeceğiz.”

Fatma Taşkın ise yangında hiç kimsenin yardıma gelmediğini ileri sürerek evlerini kendi imkanları ile yangından koruduklarını iddia etti. Fatma Taşkın, çevrecilerle Milli Park yetkililerine tepki göstererek, çok defa başvuruda bulunmalarına rağmen yangın şeridi açılmadığını ifade etti.

Arıcılıkla uğraşan Mehmet Avcı ise, arı kovanlarını kurtarırken büyük bir ayının yangından kaçtığını gördüğünü, yol kenarında ise bir sansarın yanarak telef olduğuna şahit olduğunu belirtti.

48 thoughts on “Ciğerlerimiz Yandı!

Bir Cevap Yazın