Ekendiz Tanay / Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı

M.Kemal Atatürk demiştir ki;

“Dünya’da hiçbir milletin kadını ‘ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim’ diyemez. Kadınlarımız içtimai hayatta erkeklerimizle her zaman yan yana yaşadılar.

Belki erkeklerimiz memleketi istila eden düşmanlara karşı süngüleriyle karşı durup, göğüs gerdiler fakat erkeklerimizin teşkil ettiği ordunun zayıf kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Memleketin varolması imkanını hazırlayan kadınlarımız olmuşlardır.

Sırtındaki kağnısı ile, kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, hep o ilahi Anadolu kadınları olmuştur.”

Bağımsızlık savaşından sonra 29 Ekim, 1923 de  Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyetinin anayasası yapıldı. Her yurttaş eşit bireylerdir ilkesi esas alınarak devrim kanunları çıkarıldı.

Kadınlara birçok haklar tanındı.

Atatürk diyor ki; “Hiç şüphe yok ki Cumhuriyeti kahraman ve fedakar kadınlarımızla birlikte kurduk.”

5 Aralık,1934 Seçme ve seçilme hakkı kadınlara   eşit yurttaşlık hakkı olarak verildi. Unutulmamalı ki Avrupa’nın en demokratik ülkesi olan İsviçre’de kadına seçme seçilme hakkı 1946’da verildi.

Kadınlarımız bu haklarını ne ölçüde bireysel düşünceleri ve iradeleri doğrultusunda kullanabilmekteler, bu tartışılır. Keşke kadınlarımız koca baskısı, mahalle ve aşiret reislerinin baskısı olmadan bu haklarını kullanabilseler.

Özellikle son dönemlerde, seçime beş kala, AKP  belediyelerince üç beş torba bakliyat, birkaç torba kömür

karşılığı oylarını vermek zorunda bırakıldıkları algısı giderek artmaktadır. Eğer bu uygulama ihtiyaçları var bahanesiyle yapılıyorsa, niçin Çukurova’da bütün gün pamuk toplayan emekçi kadınlara,

niçin  Karadeniz’de, fındık, çay toplayan emekçi kadınlara ve niçin Ege’de  zeytin, narenciye, çintar  toplayan emekçi kadınlarımıza  niçin yapılmaz?

Niçin?!..

Son zamanlara kadar AKP mitinglerinde kadınlar önde, erkekler arkada yer alırlardı. Ben bunu Anadolu erkeklerinin kadınlara saygısı olarak düşünür ve mutlu olurdum. Son AKP mitinginde kadınlarla erkeklerin arasına demir parmaklıklar koyarak ayırmışlar. Neden? Kadın erkek arasında yeni bir fıtrat mı keşfettiniz?

Anadolu kadınının faziletine mi inanmadınız? Anadolu erkeğinin edep ve  mertliğine mi güvenmediniz?

Kaldırın şu demir parmaklıkları bizim aramızdan.

Çekin üzerimizdeki bu sakat düşünceleri, içimizi acıtmayın.

Ekendiz Tanay

 

(Bu yazı Akyaka Postası‘nın 3. sayısında yayımlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın