Mehmet Bildirici / Tarihteki Gökova-Akyaka: Idyma

 

Muğla ili Ula ilçesi sınırları içinde, antik IDYMA kenti alanı içinde kalan AKYAKA’nın tarihi konusunda 1994 yılından bu yana çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu çalışmalarım 2012 yılına kadar üyesi bulunduğum “GÖKOVA’YI SEVENLER DERNEĞİ” bültenlerinde ve aynı derneğin WEB Sitesi’nde Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak yayınlanmıştır. Bunlar yakın çalışma ortamı içinde bulunduğum HEIKE (Bahar Suseven) (1962-2012) sayesinde olmuştur. Kendisini rahmetle anıyorum.

Heike ile yaptığımız bu çalışmalar kapsamında benim için eşi Thomas SCHMITZ tarafından da WEB SİTESİ açıldı. Halen faal ve aşağıda adresi bulunan WEB Sitem’de de diğer çalışmalarım ile birlikte Akyaka Tarihi ile bölümler yer almıştır. Sitemin Adresi:

www.mehmetbildirici.com

Google motoru ile internet içinde dolaştığımda bu dosyaların pek çok başka dosyalara misafir olarak gittiğini, hatta bazı Gülzade Apart Otel gibi tesislerin Web sitelerine taşındığını görmekle çok mutlu olduğumu söyleyebilirim.

Ancak geçen zaman içinde, çevreden yeni bilgi ve belgelerin gelmesi, HEİKE’nin kaybı ile “Gökova Akyaka’yı sevenler Derneği’nden 2012 Eylül tarihi ile ayrılmam bazı başka nedenlerle bunların güncellenmesi gerektiğine inanmaktayım.

Web sitemde Idyma ve Akyaka hakkında bulunan bilgi ve resimleri kitap haline getirmeyi pek düşünmedim. Zira İnternet bu bilgi ve dosyaları Türkiye dışında çok uzak noktalara taşıyabilmektedir. Bu siteye girip okunabilir veya print (baskı) alınabilir.

Bu çalışmalarım sırasında Akyaka’da yaşayan Arkeolog değerli büyüğüm ağabeyim Aziz Albek, halen Akyaka Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Aydın Turunç, Merhum Gökova Akyakayı Sevenler Derneği eski Başkanı BAHAR SUSEVEN (HEIKE), Paris’te yaşayan tarihçi, arkeolog Guy Meyer hep yardımcı olmuşlardır. Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim..

Son olarak da kendisini hocam saydığım GEORGE BEAN bu bölgenin tarihi için çok büyük emek verdiğini, pek çok şeyi yerine yerleştirdiğine inanıyorum. Yeni araştırmalar yapılırken bunların incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Maalesef antik yerleştirmelere yeni isimler bulurken bunların göz önüne alınması gerektiği kanısındayım.

Bu yazının arkasından güncelleşmiş IDYMA-AKYAKA tarihine geçilecektir..

 

Bu yazı 2013 Ekim tarihi itibariyle güncelleştirilmiştir

Akyaka, Gökova (Kerme) körfezinin kuzey doğusunda, Muğla’ya 28 km, Marmaris’e 32 km uzaklıkta, Ula ilçesine bağlı bir belde merkezidir. Kuzeyinde 1000 m ye kadar yükselen ormanlarla kaplı dağlar, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Akçapınar azmakları arasında eşsiz ovası yer almaktadır.

Önceleri Muğla ilinin deniz kapısı olan İskele çevresinde basit evlerden oluşan, Gökova (Kozlukuyu) köyüne bir bağlı bir mahalle iken, 1971 yılında muhtarlık ve 1992 yılında da Belediye teşkilatı kurularak BELDE merkezi olmuştur. İsmail Akkaya yapılan ilk seçimler sonucu belediye başkanı olmuştur. 1970’li yıllardan başlayarak hızla gelişen bir turizm merkezi haline dönüşmüştür. 1988 yılında Türkiye’de ilan edilen ilk “Çevre Koruma Bölgesi” içine dahil edilmiştir. Burada o zamanki Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın gayretleri vardır. Özal Akyaka’yı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı’mızdır.

Devamı var…

Mehmet Bildirici

 

(Bu yazı Akyaka Postası‘nın 9. sayısında yayımlanmıştır.)

3.638 thoughts on “Mehmet Bildirici / Tarihteki Gökova-Akyaka: Idyma

Bir Cevap Yazın