Esnafa Sorduk; Gündeminiz Nedir?

Nahide Uçar (El emeği üreticisi): Takı standım var, Akyaka’nın bayramlarda yaşanan bu kalabalığı kaldırmayacağını düşünüyorum, doğal güzelliği bozulacak, çözüm olarak sazlıklar tarafını açabilirler, özel mülklerden kiralayabilirler. Bu kalabalıktan gözümüz kararıyor, bu kadar kalabalığa rağmen bizim işlerimiz yine aynı bizi etkilemiyor, onlar deniz için geliyor, eski doğal güzelliğini arıyoruz.
Yavuz Bey (En Trendy Cafe): Mekanımızda tuvalet yok, gelen müşteriye karşı tarafta mekanın dışında bir tuvalet var dediğimizde tepki alıyoruz. Akşam karanlık oluyor, müşteri çekiniyor. Bana izin verilirse ben buraya güzel bir tuvalet yaptırırım.
Coşkun Yıldız (Kumsal büfe): Herkes kumsala masa atarken ben atamıyorum, kontratımda böyle bir madde yazılmış fakat kimsenin sözleşmesinde yok, bu maddeyi kaldırabilirler. Beni şikayet ettiler, büfenin burda olmasını istemiyolar, fakat bu büfe sayesinde onlar kiralarını yükseltti. Herkese iyi bayramlar.
Bilal Akdemir (Tekne turları rehberi): Çöplerden şikayetçiyiz, Limana ait olması gereken çöp konteynırı herkes tarafından kullanılıyor, restoranlardan getirip çöp atıyorlar. Günde 2 defa alınmasına rağmen yetmiyor.
İskender Kılıç(Tekne turları rehberi): Limanda düzenleme yapılması gerekiyor, elektrik panoları olmalı, en önemlisi sınırlama

olmalı her önüne gelen tekne getirip koymamalı, yıllardır burada teknecilik yapanlar olmalı , tekneler özelliklerine göre ayrı yerleri olmalı, karmakarışık görüntü marina tipinde düzenlenmeli.
Samet Yaşar (Azmak tur tekneleri kaptanı) : Azmakta yüzenler çoğaldıkça biz azmak turlarında yüzme molası veremiyoruz artık, tekne gelince çekilmiyorlar. Daha yukarda derin olan yerlerde vira virayı geçince açılacak yerler var boş sazlıklar açılarak yüzme alanı açılabilir. Biz buranın her yerini iyi biliyoruz, bize danışabilirler.
Eren Bani (Bani Cafe): Ben kiraladığım yerin imar sorunu olduğunu bilmiyordum, bu yüzden şu anda ruhsat sorunum var, dükkanımı açamıyorum, hiç değilse geçici ruhsat ya da başka bir formülle mağduriyetim kısmen giderilebilirdi. Mahkemenin ne zaman sonuçlanacağını bilemiyoruz.
Murat Uyanık (Nehir Butik Otel): Kıyı bandı projesi bir türlü hayata geçirilemedi. Kıyılarda işgal söz konusu, anayasaya göre kıyılar halkın olmalı. Ben kendi alanım olan kıyı kısmını kamuya terk etmiş durumdayım.
Emin Kaynak (Orfoz Restoran) : Bayram nedeniyle olan yoğun trafik ve park sorunu var, her yere arabayla gitmek zorunda bizim halkımız sanki. Özel günlerde yolu trafiğe kapatarak belli yerlerde park yerleri belirlenerek Amsterdamda giriş ücreti vererek giriliyor, kirlilik yok bizde artık bazı şeyleri aşalım.
Kemal (Cennet Restoran) : Azmak kenarında arabaları bırakıp kale tarafına tuvaletini yapıyorlar, burada kokudan durulmayacak, Tuvalet sorunu var. Devlet sayfiye yeri yaptıysa azmak kenarını tuvaletini de yapsın, park alanını da. Ben vergimi veriyorum kira ödüyorum, gelip vatandaş bana rest çekiyor,
Mehmet Ali Ercan ( Cennet Restoran): Yola konan dubalar park sorunu olmasına sebep oldu, bizim restoranın parkına bırakıyorlar, söylüyoruz buraya park etmeyin diye, akşama kadar kalıyorlar, benim müşterimi engelliyorlar, napıyım burayı satın mı aldınız diyorlar. Madem duba kondu zabıta dursun , mangal yapmak yasaktır, piknik yasaktır desin. Bize azmağın içine peçete kaçtı diye ceza yazıyorlar. Ben elektik üretimi yapmak istediğimde doğal dengeyi bozuyorsun diyorlar, insanlar

girince doğal güzellik bozulmuyor mu?
Çetin Ayhan Uzun (Feron Otel) : Nergis sokağın trafiğe kapatılmasından şikayetciyiz. Akşam 20:00- 24:00 saatleri arasında kapatılabilir, diğer saatler açık kalmalı.
Raziye Göktaş (Pazar Yeri) : Akyaka’da esnaf dayanışması yok, bu çok üzücü. Pazar yerinin tanıtılması gerekiyor. Tur otobüslerinin pazar yerinde yolcuları bırakması gerekiyor.
Ahmet Kaygısız: (Misafir): Akyaka her türlü kesime hitap ediyor, fiyatlar bayram nedeniyle biraz uçuk. Gazeteniz Akyaka’yı tanıtıyor. Trafik sorunu var, kamp alanları yetersiz. Temizlik konusunda Ula belediyesinin çalışmalarından memnunum. Akyaka doğal güzelliği olan bir yer, kendine özgü mimarisi ile çok güzel.
Uğur Şahin (Misafir) : Çevre temizliği, Akyaka’ya ziyarete gelen insanlar, yiyip içtiklerinin atıklarını , özellikle şişeleri dere kenarlarına yolun kenarlarına atıyorlar, , halkın bu konuda daha hassasiyetli davranmaları gerekiyor. Yerel yönetimin daha fazla büyük uyarı levhaları koymaları gerekiyor, çöp kovlarının çoğaltılması gerekiyor, görevliler tarafından ceza yazılması gerekiyor.

4 thoughts on “Esnafa Sorduk; Gündeminiz Nedir?

Bir Cevap Yazın