Mehmet Bildirici / Tarihteki Gökova – Akyaka: Idyma ( 2. Bölüm)

1970’li yıllardan başlayarak büyük Şair ve Düşün Adamı NAİL ÇAKIRHAN öncülüğünde ahşap ağırlıklı ev ve villaların yapımı ile Akyaka çevredeki eşsiz yerini almıştır.

Nail Çakırhan’ın kendisi için yaptırdığı ev 1983 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Nail Çakırhan’ın Akyaka’ya kazandırdığı pek çok ahşap ağırlıklı evler çevreye değer katmaktadır.
Akyaka ormanlarla kaplı dağları, akvaryum niteliğinde azmakları, denizi, Orman Kampı, bol suyu, tarihi, mimari özellikleri olan ahşap evleri ile aranan bir turizm cennetidir. Özetle Akyaka yaşanacak yerdir.
Akyaka 2011 yılında Sakin Kent (Cittaslow) statüsüne geçmiştir. 2014 yılı Belediye seçimleri ile Bağımsız Belediye Başkanlığı kalkacak belediye hizmetleri Ula Belediye Başkanlığı’nca yürütülecektir.
Yöremizde 2600 yıldan bu yana yaşam olduğunu biliyoruz. Önceleri hakkında şimdilik bilgi sahibi değiliz.

KARİA KENTİ İDİMA (IDYMA)
Akyaka beldesinin bulunduğu yörede IDYMA (İdima) isimli bir kent kurulmuştur. Bu kentin yerleşim alanları arasında Akyaka, 3 km doğusundaki Gökova (Kozlukuyu) köyü, aynı köyün Yazılıtaş mahallesi, arada bulunan İnişdibi mahallesi, Orman Kampı içinde Eski İskele mevkii bulunmaktadır. Kentin Nekropol alanı (Kaya Mezarlar) ve Akropolis’i ve yeni fark edilen yerleşim alanı, Gökova köyünün kuzey sırtlarındadır. Akropolis (kale) 1937 yılında Fransız araştırmacı Louis Robert tarafından ortaya çıkarılmıştır.
Idyma, bir Karia kenti olarak kurulmuştur. İsmi de Karia dilinden geldiği sanılmaktadır. İlk çağlarda Muğla ilinin içinde bulunduğu alan KARIA olarak bilinir. Karia’nın en önemli kenti Milas’tır. Idyma Karia’nın güney ucunda yer almaktadır. Karialılar yörenin bilinen en eski halkıdır. Gelenek ve kültürleri bilindiği halde, Karia dilinde yeni bulunan yazıtlar (Kaunos kentinde bulunmuştur) henüz okunamadığından Karia dili çözülememiştir.

Yöremiz M.Ö.546 yılında Harpagos komutasındaki Pers (İran) orduları tarafından işgal edilir. Pers yönetimi yörenin dini ve geleneksel yaşamında değişiklik getirmez. Onlara müdahale etmemişlerdir.

DELOS BİRLİĞİ
M.Ö. 484-405 yılları arasında Pers yönetimi bölgeden uzaklaştırılır ve Atina’nın öncülüğünde kurulan “DELOS Deniz Birliği” tarafından yönetilir. Idyma bu kentler arasındadır. M.Ö. 453-452 yıllarına ait birliğe katılım payları listelerinde Idyma ismi geçmektedir. Bu kent hakkında en eski belgedir. Ayrıca PAKTYES isimli bir yöneticinin de ismi görülmektedir. Kentin Paktyes hanedanı tarafından bir süre yönetildiği kabul edilmektedir. Kentte para basılmıştır. Bir yüzünde IDIMION (İdimion) yazılı paranın diğer yüzünde, genç bir erkek başı tanrı (Pan) vardır. Çobanların tanrısı olan Pan kültüne çevrede çok önem verildiği bilinmektedir.
Delos Deniz Birliği M.Ö. 405 yılında son bulur. Idyma bu birlikten M.Ö. 440 yıllarında ayrılmıştır. Sparta kentinin önderliği başlar. M.Ö. 405 yılında Cedrea kenti (Sedir Adası), Sparta’lı Amiral Lysandros tarafından yerle bir edilir.

Bir Cevap Yazın