Başarılı Olmak

Merhaba sevgili çocuklar !.
Hepimiz yaşam boyu başarılı, yararlı ve çevremizde sevilen bir insan olmak isteriz.
Bu isteğimizin gerçekleşmesi için bazı yararlı alışkanlıklar edinmemiz gereklidir.
Bu alışkanlıkların en önemli olanı yaşantımızın planlanmasıdır. Planlı yaşamaktır.
Günlük yaşantınızın büyük bir kısmı zaten büyükleriniz tarafından planlanmıştır. Okul zamanı, öğretmenleriniz tarafından hazırlanmış ders programlarıyla, hangi gün, hangi saatlerde, hangi konuların işleneceğini biliyorsunuz. Okulun açılma ve kapanma saatlerini de biliyorsunuz. Ev yaşantınızda, yemek saatleri ve yatma saatleri genellikle bellidir. O zaman size ayrılan saatler; okul dönüşünden yatma zamanına kadar olan saatler ile hafta sonu günleridir.
İşte kendi özgür irade ve isteğinizle bu saatleri planlayabilirsiniz. Sizler aynı zamanda oyun çağı çocuklarısınız. Oyun oynamak, eğlenmek istersiniz. Üstelik, bu eğlenceler sizin yaşınızdaki çocuklar için ihtiyaçtır aynı zamanda. Arkadaşlarınızla çeşitli oyunlar oynamak, spor karşılaşmaları düzenlemek, tiyatrolara, konserlere gitmek, müzik dinlemek, satranç, dama gibi zeka sporları da önemli zevkleriniz arasındadır.
Bizler; sizlerin bu saydığım eğlence vasıtalarının hiçbirinden yoksun kalmanızı istemeyiz. Sizlerden beklentimiz yalnız derslerinizde başarılı olmanızdır. Sizlerin en önemli görev ve sorumluluğunuz çalışkan bir öğrenci olmanızdır. Üstelik oyun zamanı oyun oynayarak hoş ve mutlu zaman geçirmek ders çalışma ve ödev yapmaya da olumlu katkılar sağlar.
Okulda, dersleri dikkatle takip ederek, konu öğretmenleriniz tarafından anlatılırken öğrenmek en doğru ve en rahat öğrenme yöntemidir. Okula gitmezseniz, derslere girmezseniz öğrenemezsiniz. Hatta çoğu kez okulda öğrendikleriniz de yeterli olmaz. Bu nedenle öğretmenleriniz bazı konuları ev ödevi olarak verebilir. Ev ödevi olarak verilmiş konuları vakit geçirmeden. Eve döndükten sonra, hemen bir çalışma planı yaparak, hangi gün ve hangi saatlerde ödevinizi yapacağınızı belirlemeli. O gün ve saat geldiğinde ödevinizi yapmak için masa başına geçmelisiniz. Anlamadığınız veya beceremediğiniz konularda büyüklerinizden yardım isteyebilirsiniz. Ders çalışmayı ve ödev yapmayı zevkli hale getirmek için, ödev konularını bilgi yarışması haline getirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ve büyüklerinizle beraber olduğunuz zamanlarda, öğrendiğiniz bilgileri birbirinize sorarak bilgilerinizi daha da pekiştirebilirsiniz. Böylelikle hem oyun oynama isteğinizi hem de öğrenme zorunluluğunuzu aynı zamanda yerine getirmiş olursunuz.
Planlı, programlı, çalışkan ve başarılı arkadaşlarınızla daha çok bir arada olmaya çalışırsanız, sizleri de başarılı olmaya özendirirler. Ders çalışmayan arkadaşlarınızla da ilgilenmelisiniz. Neden ders çalışmadıklarını sormalısınız. Sorunlarını dinlerseniz, beraber ders çalışarak, ödevlerinde yardımcı olursanız hem onları memnun eder hem de sizleri seven ve sayan arkadaşlar edinirsiniz.

Planlı yaşamak, yardımsever olmak, insanları sevmek ve saymak, çalışkan olmak yalnız sizleri değil, herkesi başarıya götüren davranış biçimleridir. Sözüm sizlerle beraber herkes için geçerlidir.

Planlı yaşayan, çalışkan ve mutlu insanlar olmanız dileği ile hoşça kalın sevgili çocuklar.

Dr Ahmet Ekinci

17 thoughts on “Başarılı Olmak

Bir Cevap Yazın