Bitki Besleme Nasıl Olmalı?

Değerli üreticilerimiz; Son buluşmamızda en genel şekilde meyve ağaçlarında budamadan söz etmiştik. Bu kez de, bize ayrılan sütunda olabileceği kadar önümüzdeki aylarda yapmamız gereken BİTKİ BESLEME çalışmalarına değineceğiz.
İlkbahar ayları, aralarında zaman farkları olmakla birlikte, meyve ağaçlarının çiçeklendiği dönemdir. Bademin öncülük ettiği bu dönem, erik, şeftali, elma, armut, turunçgiller diye devam eder. Daha çok, sağlıklı çiçek oluşturma konusunda en büyük rol; FOSFOR elementindedir. Çok erken çiçeklenen ve yapraktan önce çiçek getiren türlerde fosforlu gübreleme için bahar ayları geç bir tarihtir. Çünkü daha kış biter bitmez (tam da bu günlerdeki gibi) çiçeklenme başlar. Artık yapacağınız fosforlu gübreleme çok anlamlı olmayacaktır. Bu türlerde sulu tarım yapıyorsak yaz periyodu sonunda fosforlu gübreyi son sulama ile yapmak doğrudur. Sulu tarım yapmıyorsak, beklenen ilk sonbahar yağışlarının önünde yapmak ve toprak işlemesi yaparak toprağa karıştırmak gerekir.
Geç çiçeklenen çeşitlerde, susuz tarım şartlarında, erken ilkbaharda (şubat-mart gibi) bahçede sürüm tavı yakalanır yakalanmaz gübre uygulanıp yine sürümle toprağa karıştırılmalıdır. Sulu tarım yapılıyorsa ve su vermemizde başkaca bir sakınca yoksa ve de çiçeklenmeye tahminen en az on beş gün varsa baharda yapacağımız ilk sulama ile fosforlu gübre verilir. Bu gübreler damla sulama sistemlerinde, bu sisteme uygun gübreler olmalıdır. Salma suda ise yine kolay eriyen damla sulama gübresi, sulamanın hemen önüne uygulanıp, en kısa zamanda üzerine su salınır.
KULLANILABİLECEK GÜBRELER:
Sürüm önüne atmak amaçlı: DAP (Di amonyum fosfat: 18-46-0) TRİPLE SÜPER FOSFAT:0-50-0) olabilir.Sulama önüne serpme veya damla sulama amaçlı: MAP (Mono amonyum fosfat :12-61-0 ) veya ÜRE FOSFAT ( 18-44-0) olabilir. Şüphesiz başka fosforlu gübreler de var. Fakat en az taşla en fazla kuş vurabileceklerimiz bunlardır.Fosforlu gübrelerle birlikte toprağa veya ayrıca geç çiçeklenen türlerde çiçekten en az bir hafta önce olmak üzere yapraktan özellikle ÇİNKO+BOR+MANGAN içerikli bir gübre uygulamak, daha iyi bir döllenme ve erken meyve dökülmelerini önlemede çok önemlidir. Erken çiçeklenen çeşitlerde bu takviyeyi yaz sonunda yaprak dökümünden en az 15 gün önce yapraktan vermeliyiz.
Bir dahaki buluşmamızda; meyve tutumu sonrası aktif meyve büyütme döneminde verim ve kaliteye yönelik gübrelemeden bahsedeceğiz. Planladığımız konular dışında tarım ile ilgili her hangi bir konuda bilgi isteyebilirsiniz. Bu bize daha sonraki konuları belirlemede önemli ışık tutacaktır. Taleplerinizi Gazetemize veya şahsıma ait; 0 531 307 55 44 nolu telefona iletebilirsiniz.Şimdilik sağlıklı, başarılı günler dileklerimizle…
Ziraat Yüksek Mühendisi
Faruk Tunç

41 thoughts on “Bitki Besleme Nasıl Olmalı?

Bir Cevap Yazın