Ula Belediyesi Akyaka Mahallesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oruç Özkan İle Pazar Yeri Üzerine Konuştuk

Üç dört aydır inşaatı devam eden pazaryerindeki üstü kapalı Pazar yeri inşaatı ile ilgili olarak Akyaka Mahallesinden sorumlu Oruç Özkan Bey’ den detaylı bilgi alarak siz okurlarımızı aydınlatmak istedik. Yönetim ofisimizde yaptığımız söyleşimiz siz sayın okurlarımıza aşağıda sunulmuştur. Konuyla ilgili olarak sormak istediğiniz başka sorular varsa sorunuz. Varsa önerilerinizi (gazetenin 2.sayfasındaki iletişim numaralarımıza)iletiniz, biz de gelecek sayıda ULA Belediye Başkanı Ümit Karaarslan ile yapacağımız söyleşide kendisine yöneltelim.

Akyaka Postası( Ümit Biçer) : Merhaba Oruç Bey, Hoş geldiniz. Ne zamandır görüşemiyoruz .Bugün bir fırsat yakalamışken bir çay içimi görüşüp en azından bir konuda olsun aydınlanmış olalım.
Pazar yerinde bir yapı yükseliyor. Sekiz- dokuz senedir söyleniyordu kapalı Pazar yeri yapılacak diye ama demek size ,sizin yönetiminize kısmetmiş. Güzel ve estetik bir yapı olacak belli ki . Peki ne zaman bitecek,bittiğinde nasıl bir statüye kavuşacak ?Vatandaştan sorular geliyor bu yönde,aydınlatırsanız biz de okuyucularımıza aktarırız.

Oruç Özkan( Akyaka’dan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı): Bize de bu tip sorular geliyor. Neden Pazaryeri yapma gereği duydunuz filan diye. Mevcut pazaryeri malum Akyaka’nın vizyonuna uymuyordu, yakışmıyordu açıkçası. Sadece çelikten bir görüntü de buranın mimari özelliğine aykırı olurdu. Biz de Nail Çakırhan mimarisine sadık kalarak çelik üstüne ahşap giydirmeyi tercih ettik. Projeyi ona göre çizdirdik. Detay çok olduğu için masraf da artıyor haliyle biraz da gecikiyor.
AP : Beklenilenin ne kadar üzerindesiniz an itibariyle? Çok mu umutsuz bir durum var?
O.Ö. : Biz bu ay sonunda peyzajıyla beraber tamamen bitiriyoruz muhtemelen. 15-20 güne kadar hizmete açılmış olacak.
A.P. İç yapısı, mimari durumu yani, kullanılabilirliği nasıl?
O.Ö: Pazaryerimiz toplamda 1200 metrekare kapalı alana sahip , sekiz adet dükkan var içerisinde. Dükkanlardan bir tanesini yalnızca bir pazar yerindeki mimari yapıda göz önünde bulundurursak 400 m2 lik üç ayrı bölüm var tek bir çatı ama üç ayrı bölüm var .Bu 400 m2 lik alanlardan ortadakinde direk yok.
AP : Ne amaçla koymadınız?
Oruç . Bunun amacı da buradaki vatandaşlarımızın düğün, sünnet, mevlüt gibi organizasyonlarını rahat hareket edebilmeleri için direksiz alan bıraktık üstü kapalı şekilde. Bu 8 dükkanın bir dükkanını mutfak yeri olarak ayırdık düğün yemekleri yapıldığında kullanılması için. Güneş enerjisi de olacak üstünde sıcak suyla olacak, yemek yapılabilmesi için ocaklık yer ayırdık. 3-4 kazan aynı anda kaynayacak şekilde buradan servis yapılan yemekleri ve mutfak olan dükkanda bulaşık yıkamak için kullanılacak. AP: Hijyenik bir şekilde hizmet götürülecek diyorsunuz.
O.Ö :Gayet tabii. Pazar yerinin tamamında da aynı titizlik korunacak.
AP :Pazaryerinin dağılımı ile de bilgi verir misiniz?
O.Ö :Pazaryerinin iç dağılımı şu şekilde: öncelikle, her hafta Akyaka pazarına gelip tezgah açan yerel üreticilerimiz öncelikli olacak ve onların yerleri belirlenecek.
AP.: Kaç tane yer var orada tezgah olarak?
O.Ö. : Şu anda 100 tane tezgah yaptırıyoruz. Ama bu sayı daha sonra artabilir. Öncelik, dediğim gibi her hafta gelen pazarcı vatandaşlarımızın olacak.
AP: Onlara cevap veriyor mu şu andaki mevcut durum?
O.Ö. Tabiki , tabiki şu anda onlara cevap veriyor, burdan artan tezgahlarda Ula’daki ve köylerinde vatandaşlarımıza öncelik vereceğiz. Kalırsa eğer Ula dışındaki diğer vatandaşlara yer vereceğiz.
AP: Peki 8 tane dükkan var dediniz bunlar ne amaçla kullanılacak? Tamam, bir tanesi mutfak olarak kullanılacak, ya diğerleri ?
O.Ö :Çerezci olabilir ,tavukçu olabilir,balıkçı olabilir, yöresel ürünler satıcısı olabilir,böyle değerlendirilecek. Tabii ihale usulüyle.
AP.:İhale bedelleri şunlar bunlar sonraki şeyler ,oraya girmeyelim.
O.Ö.:Tabii ,onlar sonra hazırlanacak.
AP :Eski Pazar yerinin durumu ne olacak peki?
O.Ö :Ordaki tezgahlar kaldırılacak,hepsini yeni Pazar yerinin içine yerleştireceğiz. Orada boşalan alanı da otopark ve geçiş alanı olarak kullanıma açacağız.
AP.: Tezgahlar tamam da orada bir de iyi kötü çatısı olan bir alan var, dükkanlar var yani. Onların da müktesep hakları var sanırım, onlara nasıl bir çözüm düşünmektesiniz?.
O.Ö :Tabii ki hakları var.Şöyle olacak Bu yıl onları devam ettireceğiz. Belediyemizin önümüzdeki yıllarda bütçesine bağlı olarak yeni dükkan yapabilirsek,onları oraya taşımayı düşünüyoruz.
AP .:Ayrıca ek bina yapılması düşünülüyor mu yani?
O.Ö.:Binanın Akyaka ‘ya bakan tarafında bir imar planı var. Çarşı alan şeklinde bir imar planı bu. Orası yapıldıktan sonra ancak onları oraya taşıyabileceğiz.
AP .:Yani bir mağduriyet yaratılmayacak diyorsunuz.
AP.:Peki şimdi bizim Akyaka pazarı malum,Yazın epey kalabalık da kış aylarında pek dolmuyor. Yani bir Gökova ( Kozlukuyu ) pazarı gibi olmuyor,Oldukça da sönük geçiyor.Bazı satıcılar gelmeye değer bulmuyor.Ama gelenler de herhangi bir metrekare kavramı olmadan istedikleri kadar yayılabiliyorlar. Peki yeni yerdeki durum nedir, ne kadar yer verilecek kişi başı?
O.Ö : Şimdi şöyle : Yeni tezgahlarımız 1 m eninde 2 m uzunluğunda.
AP. :Peki bu yeterli olacak mı?
O.Ö :Bazı satıcılar için yeterli ama bazı satıcılarımız iki tezgah kullanıyorlar.Biz de ona göre bir dağılım yapmayı düşünüyoruz.Tabii dediğim gibi öncelik her hafta gelenlerin.
AP .Burada işin maddi yanına girmek istemiyorum.Tabii ki arz- talep meselesine göre fiyatlar tecelli edecektir. Tamam ihale bedelinden filan söz etmeyelim ama halihazırdaki mevcut durumda pazarcının haftalık yada yıllık bazda ödediği bir meblağ var yer parası olarak . Şimdi burada sorum şu :Yeni bina yapıldı, borçlanıldı filan. Hani bizde çok sık yapılır ya vatandaşın ödediği vergilerden köprü yaparsın örneğin sonra da aynı köprüden geçiş parası alırsın. Burada da böyle bir şey yapılacak mı? Yani ‘işte size yeni yer yaptık hadi bakalım pamuk eller cebe’ gibi bir ek ücret talep edecek misiniz?
O.Ö : Belediye aslında ticarethane değildir,para kazanma yeri değildir.Ama yasal olarak bazı yaptırımlar var ki bunları uygulamak zorundayız. Ama bunlar çok zorlamayacak vatandaşımızı. Hukuksal olarak bir boşluğa düşmeden bir denge unsuru olmaya çalışarak Pazar yeri ücretlerini toplamaya devam edeceğiz. Yeni tarife mecliste görüşülüp geçtikten sonra zaten birçok şey netleşmiş olacak.Dediğimiz gibi biz hep yerel yönetimin yanındayız zaten felsefe olarak.
AP:Doğrusu da o zaten . Gerçi Türkiye’nin birçok yerinde en güzel rant alanları tek bir kişinin emrine verilebiliyor ama aslolan kamunun yararıdır. Demin ortada 1200 m2 lik bir kapalı alandan söz ettiniz. Bu oldukça geniş ve düğünlerin dışında başka toplantılar yada sanatsal faaliyetler, ,konserler filan içinde kullanılabilecek kadar geniş bir alan gibi gözüküyor. Açıksınız değil mi bu konuda.
O.Ö. Tabii ki. Her türlü organizasyona açık olacak. Zaten akustik filan da bu tür etkinlikler hesaba katılarak ayarlandı. Mimarisi ona göre düşünüldü.
AP:O tür özelliklerin ,estetiğin filan dikkate alındığı belli oluyor. Bittiğinde gayet güzel bir eser çıkacak ortaya. Bizim şimdilik öğrenmek istediklerimiz bu kadar. Sizden duyduklarımızı halka aktarırız. Zaten bir açılış duyurusu yapacaksınızdır. O zaman da daha detaylı olarak görüşürüz.
O.Ö :Yalnız burada eklemek istediğim bir şey var: Biz güzel bir Pazar yeri yönetmeliği ile geleceğiz. Önceki rant temelli uygulamaların dışına çıkarak, yani ‘Hadi bir Pazar yeri alayım da çoluk çocuğuma rant kapısı olsun’ anlayışını kaldırmak istiyoruz. Bu nedenle de her Pazar yerine gelmeyen esnafın sözleşmesini iptal edeceğiz. Yani orası bir yatırım alanı değil tamamen bir hizmet alanı olsun istiyoruz.
AP.: Peki Pazar haftada bir kez mi, iki kez mi kurulacak .
O.Ö: Mevcut Pazar haftada bir Çarşamba günleri kuruluyordu, biliyorsunuz ama yeni yer kapalı alan olduğu için esnafımız sair günlerde de açmayı isteyecektir.
AP :Yani sizin kısıtlayıcı bir kararınız yok.
O.Ö :Hayır ,hayır, kesinlikle. O yönde kısıtlayıcı bir tavrımız asla yok.
AP : Güzel. Hani siz temizlik hizmetleri filan gibi bazı ek hizmet yükü getireceği endişesiyle devamlı açık olmasına karşı olabilirdiniz de.
O.Ö.: Hayır kesinlikle sınırlama yok .Bizim işimiz hizmet.
AP :Peki teşekkür ederiz , zaman ayırdınız geldiniz. Bu durumları konuştuk, okurlarımıza aktarmaya çalışacağız. Size başarılar ,kolaylıklar diliyoruz. Hoşçakalın.
O.Ö :Rica ederim .Ben teşekkür ederim.Bizlere tercüman oluyorsunuz. Ben de sizlere kolaylıklar diliyorum. Hoşçakalın.
SAM_1343

14 thoughts on “Ula Belediyesi Akyaka Mahallesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oruç Özkan İle Pazar Yeri Üzerine Konuştuk

Bir Cevap Yazın