Ula Esnaf Odası Başkanı. Kemal Özçelik ile görüştük

Ula Esnaf Odası Kemal Özçelik ile ne zamandır beklediğimiz görüşme fırsatını, kendileri büromuzu ziyaret ettiğinde yakaladık ve hal hatırdan sonra hemen sorularımızı yönelttik:
Akyaka Postası: Sayın Başkan, çok yoğun bir proğram içinde olduğunuzdan bir türlü görüşmemiz mümkün olmadı. Hazır sizi bulmuşken birkaç konuda sizden bilgi alalım. Öncelikle 2016 yılı başından beri ne gibi çalışmalarınız oldu; özetle anlatabilir misiniz?
Başkan Kemal Özçelik: 2016 başından bu yana 6 adet kurs açtık, üyelerimizi faydalandırabilmek için.
A.P: Hangi kurslardı bunlar?
K.Ö :Hijyen kursları vardı, örneğin. Bölge Turizm sektörü ağırlıklı olduğu için üyelerimizin bu konuda bilgilenmelerini önemsiyoruz. Tıbbi sekreterlik, kalorifercilik kursları da açtık. Şu anda ‘Girişimcilik kursu var devam eden.9 günlük bir kurs. Bundan 2 adet daha açacağız ilerde.
AP :Önümüzdeki süreçte başka ne gibi kurslar olacak?
K.Ö:Cankurtaranlık kursu var. Havuz operatörlüğü, emlakçılık ve amatör kaptanlık kursları var. İlk dönem de açılan kurslardan bazıları tekrar açılacak tabii.
AP: Epey yoğun bir kurs faaliyetiniz var. Kutluyoruz sizi. Peki nedir sizin bu kurs olayındaki fonksiyonunuz?
K.Ö :Biz organize ediyoruz. Halkımıza duyuruyoruz, kayıt alıyoruz. En az12 kişilik bir başvuru olması gerek bir kursun açılabilmesi için .Sonra konuyla ilgili birime başvuruyor ve konunun uzmanı kişi ve yer temini gibi hizmetleri üstleniyoruz. Burada asıl amaç hizmet tabi ki ama kursiyerlerimizin bağışları filan da oluyor Odamıza.
AP: Başka ne gibi işler, görevler yada hizmetler var Oda olarak yaptığınız?
K.Ö :Muhasebe ve maliye ilgili konularda üyelerimizi sürekli bilgilendiriyoruz, sıkıntı yaşamamaları için. Hatta sadece bildirim değil, olanaklarımız ölçüsünde, her esnafın ayağına kadar fatura ve fiş ihtiyaçlarını götürüp, bitenleri de muhasebeye getiriyoruz. Odamıza kayıtlı tüm esnaflara bu hizmetleri götürmeye çalışıyoruz.
AP :Bu arada kaç üye var odanıza kayıtlı ?
K.Ö : Biz yönetim olarak devraldığımızda üye sayısı 530 idi şu anda 800 civarında kayıtlı ve faal üyemiz var, terkedenler filan ayıklandıktan sonra.
AP:Aslında her esnafın Odaya kayıt zorunluluğu var diye biliyoruz. Kayıt dışı da olabiliyor mu?
K.Ö :Şöyle olabiliyor; vatandaş henüz işlemlerini ve eksiklerini tamamlayamamış oluyor, bir takım problemler yaşıyor işini kurarken. Dolayısıyla gecikmeler olabiliyor. Haberimiz olduğunda biz böyle durumlarda da yardımcı oluyoruz.
AP:Başka ne gibi hizmetleriniz var?
K.Ö: Hukuk yardımımız var örneğin. Hukuki problemi olan üyelerimize sorunun özelliğine göre uzman hukukçu arkadaşlara yönlendiriyoruz, yeni çıkan yada değişen yasalarla ilgili bilgilendirme yaparak mağduriyetlerinin giderilmesine çalışıyoruz.
Keza havuz analizleri , iş güvenlikleri vb. konularda da teknik yardımlarda bulunuyoruz. Ayrıca vatandaşa daha iyi hizmet götürebilmek için Oda bütçesine dokunmadan sırf bağışlarla bir hizmet aracı da aldık yakın zamanda
AP: Çok güzel hizmetler bunlar. Arabanızı da güle güle kullanın. Sizi dinledikçe neden bizimle görüşmek için bir türlü boş zaman ayıramadığınızı daha iyi anlıyorum Başkan. Ayrıca Odanızın bu performansı yakalayabilmesi için sıkı bir ekip olmalı diye düşünüyorum. Kimler var ekipte?
K.Ö : Ekibimiz sağlam. Hepsi çalışkan deneyimli arkadaşlar. Uyum içinde çalışıyoruz.
AP :Bu vesile ile biz de sorunumuzu dile getirelim basın olarak eğer fırsatçılık addetmezseniz. Biliyorsunuz Akyaka Postası olarak Ula’ya ve başta Akyaka olmak üzere tüm mahallelerine hitap eden tek gazeteyiz ve 19 aydır kendi olanaklarımızla bölgenin hizmetindeyiz Ve bir gazeteyi ayakta tutan iki ana gelir kaynağı satış ve reklamlardır malümunuz. Odanıza kayıtlı esnafın tüm reklam ve promosyon ihtiyaçlarını giderebilecek hizmet kapasitesine fazlasıyla sahibiz. Ayrıca bir çok duyuruyu ve seri ilanları da ücretsiz yayınlıyoruz. Hatta bir dönem üyelerinizin büyük kısmına gazeteyi de ücretsiz gönderdik. Hal böyleyken dönmekte zorlanıyoruz. Hadi bakalım; selam verdiniz borçlu çıktınız. Bizim soruna da bir el atın!.
K.Ö :(Gülüyor)Çok haklısınız. Bu konuda geç bile kaldık sayılır. En kısa zamanda üyelerimize sizin hizmetlerinizle ilgili bilgilendirme yapalım. Tek gazetemize sahip çıkamazsak ayıp olur en azından. Zaten biri kapandı.
AP :Biz de kepenk indirmeden bir çare üretirsiniz umarım.
K.Ö :Biz sorunlara çare üretmek için, hizmet için varız. Sizin çalışmalarınızla ilgili duyuruyu odamız sosyal medya kanallarından duyurur ve de yüz yüze görüşmelerimizde üyelerimize aktarırız, hiç merak etmeyin.
AP: Teşekkürler !.. Yüreğimize su serptiniz. Her ne kadar içimizdeki yangını söndürmese de !.. (gülüyor)
AP: Ayrıca vakit ayırdığınız için teşekkürler. Son olarak üyelerinize, tüm ticaret erbabına ve halkımıza bir mesajınız varsa alabilir miyiz?
K.Ö :Tüm ticaret erbabına başarılı ve bol kazançlı bir turizm sezonu diliyorum. Ayrıca halen yapılmakta olan yol ve meydan düzenlemelerinin Akyaka halkına hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum ki beldemizi ziyaret edenler de yapılanları beğenecektir.
AP :Aynı dilekleri paylaşıyoruz. Hoşcakalınız.

Bir Cevap Yazın