DOĞAL ZENGİNLİK :DEFNE

kayabaşı-defneGazetemizin geçen sayısını Kızılyaka mahallesi civarında dağıtırken tanıdık bir yüze rastladık. Mesut Kayabaşı. Odun,kömür,kereste ticareti ile uğraşır bilirdik,meğer defne yaprağı da toplarmış köylüden.15 yıl filan yapmış daha önceleri. Ara vermiş ,tekrar başlamış. ‘Yurt dışına gidiyor ,doğadaki atıl serveti ekonomiye kazandırıyoruz. Ayrıca hem getiren hem işleyen vatandaş geçimini sağlıyor bu işten’ diyor. Ama huzursuz,canı sıkkın.“Keşke yapmasaydım” diyor. “Sebeb*” diyoruz. Bina köy tipi kargir bir bina, iskanı yok diye ruhsat alamamış. Halbuki bilmem kaç yılından önce yapıldığı için imar affına kendiliğinden giriyormuş. Kağıtlar gösteriyor, Valilikle ,Belediye ile yaptığı yazışmaları,görüşmeleri anlatıyor uzun uzun. Pek anladığımız bir konu değil ama haklı gibi geliyor bize.
“En başta bu iş yokluğunda 14-15 ev hanımına ekmek sağlamanın bi karşılığı bu mu olmalı?” diye soruyoruz?” duygusal olarak. ‘Anlatıyoruz ama, bakalım yasalar ne karar verecek?” diyor. Defne ile ilgili bilgiler alıyoruz biraz da kendisinden. Başta yemek sektörü
olmak üzere birçok alan da kullanılıyormuş. Kendisine ve çalışanlara kolaylıklar diliyor, ayrılıyoruz.
Defneyi nerelerde kullanırız?
– Defne, aromatik bir bitkidir. Kokusu çok hoştur. Defne yaprağı yemeklere lezzet verir. Defne yağı, parfüm sanayisinde kullanılır.
– Et ya da balık pişirirken tencerenin içine iki adet defne yaprağı attığınızda, yemeğiniz bambaşka bir lezzet kazanır. Ayrıca 2-3 günlük balıkların bayatlığını alır.
– Tavuk, hindi ya da et haşladığınız tencereye iki tane defne yaprağı attığınızda tadı daha lezzetli olacaktır.
– Bir-iki adet taze defne yaprağı fasulye, mercimek, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konursa onların kurtlanmalarını önler.
Defnenin sağlığımıza katkıları nelerdir?
– Mide ağrılarına ve gastriti olanlara iyi gelir.

– Diş ağrılarında, 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapıIdığın da ağrıları dindirmeye yardımcı olur.
– Uykusuzluk problemi çekenler için her akşam bir fincan defne çayı önerilir.
– Ateşi düşürür,– Vücuda rahatlık verir.
– Meyveleri idrar söktürücü ve romatizma ağrıları gidericidir.
– Her türlü zehirli hayvan ısırığı, arı sokmasında faydalıdır.
-İştah açıcıdır.
– Sinir ağrılarını dindirir.

3.880 thoughts on “DOĞAL ZENGİNLİK :DEFNE