“MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ” Mİ DEDİNİZ?

kose-yazisi-umit-bicer2Son yıllarda çok dillendirilen bir slogan var: ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz!’
Kendini Atatürkçü olarak konumlandıranların çeşitli toplantılarda bu sözleri ritmik bir şekilde haykırdığını görüyoruz. Dosta gayret vermek, düşmana korku salmak, içlerinde biriken öfkeyi ve çaresizliği bir nebze azaltabilmek amaçlı kuşkusuz.
Bazılarının ağzına bile almaktan çekindiği, hatta nefret ettiği bu sözü, bu ülkede yaşayan herkesin söyleme hakkı elbette var ve kim, nerede, ne zaman söylerse söylesin kabulümüz.(her ne kadar askerlik yaşını çok gerilerde bırakmış insanlar tarafından tercih edilse de.)
Bu ülkede yaşayan herkesin bu sözü şiar edinmesi, gereğini görev addetmesi gerekir diye düşünenlerdeniz..
Ancak burada asıl sorunsalımız şu: Mustafa Kemal yaşasaydı bizi asker olarak kabul eder miydi?
Tüm ömrünü vatan, devlet ve millet işlerine 7/24 adamış bir kişi, ilkokul müfredatı düzeyinde yürütülen etkinliklerde saygı duruşu ve istiklal marşından sonra ‘günün anlam ve önemine değinen!’ klişe nutuklardan öteye gidilmediğini görünce üzülmez miydi?
Bıraktığı Vatan ve üzerindeki Cumhuriyet’in yıllardan beri parçalanması ve yıkılması için yapılan çalışmalar karşısında pısırık kalınmasını, göz yumulmasını, askerine yakıştırır mıydı?
Cumhuriyetin bekası için görevli kıldığı gençliğin telefonlarından başlarını kaldıramayacak kadar apolitik oluşlarında birinci derecede suçlu olan anne babalara sitem etmez miydi?
Bıraktığı eserleri koruması, kollaması için kurduğu partinin yıkıcılar kadar gayretli, azimli ve becerikli olamaması şöyle dursun, kendi içinde mevki ve makam çatışmalarına düştüğünü ,hatta kişisel çıkarlar için (gizli-açık) yıkıcılar safına katıldığını gördükçe elemlere garkolmaz mıydı Mustafa Kemal?
Bu günlerde karşılaşılabilecek problemleri yıllar öncesinden haber vermesine, özellikle son 15 yıldır, eserlerinin ağır saldırılara uğramasına rağmen, hala bir takım televizyon kanallarının dedikodu yada evlenme proğramları gibi pespaye yarışmalarını izlemekten ve kahve köşelerinde taş döşemek yada facebook dünyasında kendinden geçmek gibi zevk(!) lerden kendini alamayan vatandaşlarının ( bir kısmının) meydanlarda bu sloganı attığını gördükçe acı acı gülüyordur Mustafa Kemal.
Yakında ‘Ya gereğini yapın yada bir daha benim adımı kullanarak slogan atmayın’ diyen gaipten bir ses gelirse kulaklarımıza, hiç şaşırmayalım.

Ümit Biçer

12 thoughts on ““MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ” Mİ DEDİNİZ?

Bir Cevap Yazın