MUĞLA’DA ORGANİK TARIM ÇALIŞTAYI YAPILDI

SAM_2975 ayarlandı
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “Muğla’da Organik Tarım Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştaya Muğla Valisi Amir Çiçek başta olmak üzere İl Müdürü Nazif Ekici ile il ve ilçe müdürleri, teknik personel ve üreticiler katıldı. Ula İlçesi Akyaka Mahallesinde Yücelen Otelde gerçekleştirilen organik tarım çalıştayı büyük ilgi gördü.
Muğla’da organik tarım çalışmalarını gösteren sinevizyon gösterisinden sonra açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Nazif Ekici, sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimde önem kazanan organik tarıma, her geçen gün ilginin arttığını ve bu konuda İl Müdürlüğü olarak çalışmalara hız vereceklerini ifade etti. Eğitim ve yayım çalışmalarının yanı sıra İl Müdürlüğünün üç önemli proje ile organik tarım çalışmalarında büyük bir yol katettiğini , fakat bununla yetinilmeyip çalışma ve projelerin devamının olacağını söyledi.
Muğla Valisi Amir Çiçek, organik tarımın toprak ve insan sağlığı için önemine değinerek, turizm göz önünde SAM_2969ayarlandıbulundurulduğunda Muğla’nın önemli bir organik ürün pazarı potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Organik tarım için sabır gerektiğine de dikkat çeken Amir Çiçek, organik tarımdan hemen zengin olmayı ummanın yanlış olduğunu, fakat ürünlerin zamanla pazarda gereken hakettiği değerini bulduğunu ve tüketicinin de buna erişiminin sağlanması gerekti
ğine dikkat çekti. Üreticileri bu zor ama önemli çalışmadan dolayı kutladı, organik tarımın her alanında yaygınlaşması gerektiğine dikkat çekti.
Açılış konuşmalarının ardından üreticilere “Dünyada ve Türkiye’de Organik Ürün Pazarlaması” hakkında Yrd. Doç Dr. Figen Çukur, “Organik Tarımın Yaygınlaşmasında Tarımsal Yayımdan Beklentiler” hakkında Yrd. Doç. Dr. Tayfun Çukur bilgi verdi. Muğla İl Müdürlüğü çalışmaları hakkında ise Zir.Yük.Müh. Halil İbrahim Yalçın ile Ula İlçe Müdürü Süleyman Kurnaz bilgi verdi. Öğle yemeğinin ardından katılımcılardan üç ayrı çalışma grubu oluşturularak organik tarımın sorunları masaya yatırıldı. Çalışmalar daha sonra grupların raporlarının sunulması ve ortak rapor hazırlanması ile son buldu.

585 thoughts on “MUĞLA’DA ORGANİK TARIM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bir Cevap Yazın