BİLİM VE SANAT

 

13Bir Millet’in iki kanadı vardır. Biri Bilim diğeri Sanat. Millet bu iki kanadı geliştirebilmişse uçar. Kanatlardan biri kırık veya gelişmemişse uçamaz. Tavuk gibi kalır. Arada bir dahi çıkıp birşeyler yapabildiyse, aynı tavuğun yumurtasını aldıkları gibi başkaları yapılan güzel işi alır gider.

Sevgili Atatürk bu iki kanadı geliştirebilmek için çok gayret göstermiş, 15 yıllık cumhurbaşkanlığı sırasında çok yol almıştı. Ama şimdi Sanat’ı yoketmeye çalışan birileri var, maalesef. Evlilik programlarını hoşgören zihniyet, balerin ve baletlerin özel kıyafetlerini müstehcen bulup, neredeyse Bale’yi yoketmeye çalışmaktadır. Biliyorsunuz aynı nedenle yıllardır televizyon kanallarında Buz pateni izleyemez olduk. Oysa yurt dışındaki yarışmalara girip madalyalar kazanan gençlerimiz var. Bir örnek; Endüstri Mühendisi olan Nazlı Arıcı, orta yaş kadınlarda, Buz pateninde geçen yıl ve bu yıl, Avrupa Dünya Birincisi oldu. Ama biz bu güzel başarıyı Türkiye’de izleyemedik. Bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Ya Bilim? Çok başarılı liselerin, başarılı öğretmenlerini başka okullara gönderip, bu başarılı öğrencileri, öğretmenleri adeta cezalandırdılar. Öğrencilerimize, Gençlerimize Fırsat verilse, arge’ye önem verilip yeterince fon ayrılsa, neler yapabilirler göreceğiz. Hatırlayacaksınız, lisede okuyan bir kız öğrencimizin TUBITAK’a sunduğu bir proje ret edildi, aynı proje Avrupa’da ödül aldı. Atatürk’ün dediği gibi ‘Türk Milleti, Zekidir, Çalışkandır’ , ama biz destek olup, motive edeceğimiz yerde, heveslerini kırabilmek, önlerini kesebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yurtdışında başarılı olan pek çok Bilim Kadınımız ve Bilim Adamımız var. Prof. Dr. Aziz Sancar bir örnek. Biliyorsunuz Universitelerimizde 67 yaşına kadar çalışılabiliniyor. 67 Yaştan sonra emekli olma zorunluluğu var. Emekli olunca elinden Laboutarları, Universite’nin sunduğu tüm olanaklar alınır. Aziz Hoca 67 yaşın üzerinde ve yurtdışında olduğu için hala çalışabiliyor ve Nobel Ödülünü alabildi. Atatürk’ün çizdiği yolda yürüyen sevgili Aziz Hoca yeni bir araştırması ile de kendinden yine söz ettiriyor.

Şubat 2007 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca, önce pilot illerde, sonra hemen hemen her ilde açılan Bilim ve Sanat Merkezleri var. Ancak çok verimli olduğu söylenemez.IQ’su 130 olan öğrenciler alınıyor, Öğretmenler bir takım kıstasları sağlıyorsa sözlü sınava tabi tutuluyor. Sözlü sınavlara artık hiç güvenilmez oldu, son zamanlarda. İyi Öğretmen yoksa, iyi yetişen öğrenci de olmaz ne yazık ki. Muğla’da bulunan Bilim ve Sanat Merkezi’nin faliyetleri göz doldurmakta ve faliyetlerini halkla paylaşmak için etkinlikler düzenlenmektedir.

Bilim ve Sanat’a verilen değer artarsa, üretim artar, üretim artarsa Ekonomi iyiye gider. Gençlerimiz için Güzel Günler gelir umarım.

Hoşçakalın, Matematik’le Kalın,

176 thoughts on “BİLİM VE SANAT

Bir Cevap Yazın