İÇERİDEN KISA KISA..

kose-yazisi-umit-bicer2Bu sayıda size biraz özelimizden, biraz da Akyaka genelinden söz etmek istiyorum.
Önce gecikmeden dolayı özür borçluyuz. Aylık bir gazete olarak Temmuz başı gibi çıkmamız gerekirken, 20 günlük bir gecikme ile bu günleri buldu.(30-40 sayfalık gazetelerin her sabah bayilerde, üstelik komik fiyatlarla, satışa sunulabilmesi , öyle zengin bir kadro ve ileri bir teknoloji ile filan açıklanamayacak kadar olağanüstü bir iş) .
Gecikmenin nedeni sadece personel ya da haber yetersizliği değil elbette. Esasen Akyaka Postası ,Tansu Tanıtım Hizmetleri adıyla faaliyet gösteren firmamızın sadece yayıncılık alanı. Bir karikatürist arkadaşımızın kapı önünde verdiği hizmet, Akyaka’da bir eksiği tamamlıyor. Ayrıca tanıtım, pazarlama ve turizm gibi çalışma alanlarımızın da olması sezon gereği yoğunluğumuzu artırmakta .
Tanıtım hizmetlerinde, yerel bir gazete olarak, yerel değerlere ve ürünlere öncelik verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Örneğin; Muğla’da üretilen gazoz çeşitlerinin ve Ula’da üretilen ‘Dondurmam Gaymak’ dondurmasının tanıtım stantları büromuzun önünde yerini aldı
Ayrıca kapı önünden sürdürmekte olduğumuz
‘sinevizyon’ gösterileri ve süblimasyon baskı işleri ile de Akyaka ve yakın çevredeki tüm esnafların ve ziyaretçilerin bu alandaki gereksinimini karşılamaya çalışmaktayız.
Keza, kendi meyve bahçemizde organik olarak yetiştirdiğimiz hünnap adlı ürünü Akyaka’yı ziyaret edenlere tanıtarak beldemizin artılarına katkıda bulunmaktan çok mutluyuz.
Çevre duyarlılığına bir nebze katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz ‘Akyaka’nın En Güzel Bahçesi’ yarışması da bir sosyal proje olarak etkinliklerimiz arasında yerini aldı. Yüzlerce kişinin büronun önünde açılan sergiyi gezerek oy kullanması bu tür etkinliklere de gereksinim olduğunu gösteriyor.
Ne yazık ki teknik jürinin toplanıp sonuçların
açıklanması ve detaylar önümüzdeki sayıya kaldı.(Hemen belirtelim 25 Temmuzdan sonra akyakapostasi.com adlı sitemizden sonuçları öğrenebilirsiniz.)
Bu arada, bir dostumuzun facebook daki
i naif dokundurmasını paylaşmak istiyorum:
‘Bir yanımız bahar bahçe,
Bir yanımız yaprak döküyor’ dizeleriyle yorum yapmış. Aynen öyle!
Yukarıda belirttiğimiz işimizle ilgili detayları paylaşmamızın nedeni birbiriyle ilgisiz gibi görünen bu işlerin aynı mekanda yürütülmesinin bazı kişilerde yarattığı kafa karışıklığını gidermek içindir. Bir de, resmi ilan filan almadan,bir yere yaslanmadan ayakta kalabilmenin zorlukları değinelim istedik.
Akyaka genelinden söz edecek olursak, en dolu günlerini yaşıyor ama esnaf dolu dolu kazanabiliyor mu orası şüpheli. Yurdun neredeyse her yerinden halkın istila edercesine Akyaka’ya yığılması her türlü denetimi geçersiz bırakıyor. Yolların işletmeler tarafından aşırı işgali, gelen ziyaretçileri de kural tanımaz hale getiriyor. Plaj ise malum yetersiz. Yakında mavi bayrağı alırlarsa elimizden hiç şaşmamak gerek. Akyaka’yı negatif etkileyen unsurlardan biri de esnafın
genel bir konseptte buluşamaması.
Daha net konuşursak, en başta fiyat ve alış veriş adabı konusunda ortak bir anlayış geliştirmek gerek. İyi durumdaki işletmelerin vatandaşa sundukları okkalı faturalar beldenin tamamının pahalı bir yer olduğu izlenimi yaratmakta. Evet, sezon kısa, hepi- topu 100 gün filan iş yapabiliyorsun. Dükkan kiraları da olağanüstü yüksek,doğru! Ama tüm masrafını bu zaman dilimi içinde çıkar
maya çalışırsan elbette şikayet alırsın. Sadece sosyal medyada değil,bize de gelip dert yanan var. Ne zaman ‘Hoşunuza gitmeyen bir şey var mı Akyaka’da’ diye sorsak ilk söylenen fiyat / kalite orantısızlığı oluyor. Vatandaş verdiği paranın karşılığını alamadığını,daha türkçesi, ‘kazıklandığını’ düşünüyor. İşletmeci arkadaşlara buradan duyururuz. Belediyenin karşısındaki ağaçlıklı alan (caydırıcı olsun diye Belediye otlarını filan biçtirmese dahi) yakın çevreden gelen günü birlikçilerin vazgeçilmez kamp alanı oldu artık.İnzibati tedbirler yetersiz kalıyor haliyle. Bu  konu ilgili ve yetkili makamlarca masaya yatırılıp bir an  önce çözülmez ise Akyaka’yı ziyaret edenler kentimizi tanımlarken ‘ tam ortasında bir kamp alanı olan tatil kenti’  diye tanımlamaya başlayacaklar bir süre sonra.  5-6 ay önce dile getirilen Güneş enerjili Azmak tekneleri projesi ne alemde? Şimdilik bu kadar. Gelecek sayıda buluşmak üzere.

67 thoughts on “İÇERİDEN KISA KISA..

Bir Cevap Yazın