CUMHURİYET BAYRAMI BURUK KUTLANDI.

SDSDFAkyaka ‘da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saat 13.00 de Atatürk Meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Prof. Zeynep Fidan Koçak’ın günün anlam ve önemi belirten konuşmasından sonra .DOÇ.Dr Afif Sıddıki söz alarak Cumhuriyet ‘in faziletlerinden söz etti..Daha sonra kortej oluşturularak sahile yüründü.Ula’nın en kalabalık ve popüler mahallesi konumunda olan AKYAKA’da halk, kendi arasında
düzenlediği tören, yürüyüş ve sahil boyu etkinlikleri ile Cumhuriyet Bayramını kutladı.  Tören,Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk ve onun silah arkadaşlarının manevi huzurunda yapılan saygı duruşu ve ardından söylenen İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Saat 13.00 de, Akyaka Atatürk meydanında,vatandaş inisyatifi ile başlayan törende, CHP ve ADD Akyaka SDSDSDAtemsilcileri ile, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Ula Belediyesini temsilen Oruç Özkan’ın hazır bulunduğu, ancak askeri ve mülki yetkilileri ile diğer siyasi parti temsilcilerinin katılmadığı görüldü.
Günün anlam ve önemi üzerine konuşma yapan Em. Prof. Dr. Zeynep Fidan Koçak ‘Cumhuriyetin kazanımlarının yeni nesillere yeterince anlatılamadığına’ değinerek, Atatürk’ün göstermiş olduğu hedeflerden gün be gün sapıldığını’ belirtti. Koçak;
“Tam bağımsız ve çağdaş bir devlet anlayışıyla ,barış ve huzur içinde, adil bir şekilde yaşama kıstaslarını koyan Büyük Atatürk’ü basmakalıp sözler yerine gençlerin de anlayabileceği şekilde anlatabilseydik bugün çok daha uygar ,müreffeh ve sorunsuz bir ülke olurduk” dedi.
Törende daha sonra söz alan Doçent Dr. Afif Sıddıki şunları söyledi:
“Gazi Paşa’mızın ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizin sonsuzluğa akan yıldönümünde konuşmaktan çok mutluyum, Bu imkanı verdiğiniz ve dinlediğiniz teşekkür ederim .
Türkiye Cumhuriyeti sosyal temeli, hedefleri , kuruluş biçimi ve vizyonuyla bir mantık, felsefe ve eylem şaheseridir. Büyük önderimiz o eşsiz öngörüsü ile , sahip çıkıldığı ve devrimcilik ilkesi gözetildiği takdirde yüzlerce yıl sürebilecek bir yönetim şekli bırakmıştır bizlere.
Büyük Atatürk, Cumhuriyetimizin yetiştirmesi gereken insan profilini ‘Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ bireyler olarak tanımlamış ve onu koruma , kollama görevini de Türk Gençliğine vermiştir.
Büyük Atamızın ismini koyduğu Annem Ekendiz Tanay’ın ülküdaşı olarak Cumhuriyetin kurulmasında ,ve bugünlere gelmesine kadar geçen süreç içinde emeği geçen herkese teşekkür eder, Ata’mızın emanetine sonuna kadar sahip çıkacağımızın bilinmesini isterim.
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun, Ne mutlu Türküm diyene!” dedi.
Daha sonra kortej oluşturularak pankart ve bayraklarla Atatürk Caddesini takiben marşlar söylenerek sahile doğru yürüyüşe çıkıldı.
AP

Bir Cevap Yazın