DÜNYA DÖNÜYOR..

Bitmap in Backup_of_26.sayı sf 1.cdrGalileo böyle dediği için ölümle yargılanmıştı. Geçenlerde Suudi bir İmam(Şu anda adını tam hatırlayamıyo-
rum (El Dümbük Bin Dangalak olabilir !)‘Dünya sabit, dönmüyor’ dedi. Kimse igilenmedi bile. Hatta örnekledi adam: ‘Dönüyor olsaydı Çin’e gitmek için olduğumuz yerde yükselir,Çin altımızdan geçerken inerdik’ filan dedi. Ses yok
Doğruyu söylersen ceza yiyorsun ,ama abukluk serbest.
‘Dünya dönmesine dönüyor da aslolan daha iyiye doğru dönüyor’ olması. Sanırım o da gerçekleşecek. Zira yurtta ve dünyada iyi şeyler olmaya başladı; en azından söylem olarak, olumlu şeyler duymaya başladık.SDDGSDGSDGFF
Baksanıza daha düne kadar Atatürk’ün adını telaffuz etmeyen çok bi sayın devlet büyüklerimiz, şimdi dillerinden düşürmüyor. Seçim sürecinin arifesinde eğer kafası karışık
ların oylarını devşirmek için kullandıkları bir söylem değilse, ne mutlu hepimize!
Belki de koltuğunun altında bu günlere geldikleri, bir zaman
ların ‘Muhterem Hoca Efendi’lerinin(şimdilerde Fetö alçağı) yaptıklarını görünce ve Cemaat adıyla bilinen terör örgütü tarafından dışlanınca Atatürk’ün gölgesine sığınarak bu süreci dengelemeye çalışıyorlardır.
Buraya tekrar dönmek üzere bir virgül koyup, dış dünyadaki en çarpıcı olaya bakalım:
SGDSuudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, sürpriz ve radikal bir kararla, diğer prensleri , medya patronlarını ve de iş dünyasının ‘baba’larını göz altına aldı, bazılarını da tutuklattı. Kaçmak isteyen birinin helikopterini de beraberindekilerle birlikte düşürttü. Hemen arkasından da “Bundan böyle ılımlı İslama döneceğiz” diyerek dünyayı şaşkına çevirdi. (Bu duruma bir tekABD şaşırmamıştır kanımca. Belki de Beyaz Saray’da biri Trump’ın kulağına eğilip; ‘Our boys have done it’ repliğini fısıldamış, O da ellerini ovuşturarak pis pis sırıtmıştır!)
Bu söz bugüne kadar radikal İslam ilkeleriyle idare edilmekte olduğunun açık itirafı. Daha yalın bir dille çevirisi de şu: İslamiyetin saldırgan, dayatıcı vahşi ve ölümcül uygulamaları yerine Kafirun suresinde de belirtildiği gibi ‘senin dinin sana, benim dinim bana’ (Le kum dînukum veliye din) anlayışına geçilecek olması. Kimse kimsenin dinine karışmayacak, kimse kimseyi illa ‘benim dinime göre yaşayacaksın’ diye zorlamayacak.(Ya da ben öyle anlamak istiyorum ! Ah, ne güzel! Kan da dökülmez o zaman !.)
Saudi Arabia’nın, radikal İslamın ağababası olarak, Bin Ladin’ler ile, onların öğrencisi Talibanlarla, İşidli’lerle ve her nerede bir kan dökücü varsa onu destekleyerek dünyayı kana buladıktan sonra bu noktaya gelmesi hemsevindirici, hem de iç acıtıcı. Madem ılımlı İslama dönecektiniz bunca kanı, bunca yıl niçin döktürdünüz?
Zararın neresinden dönülse kardır tesellisi ile avunmak mı kalıyor şimdi bize?
Neyse, dönelim demin o virgül koyduğumuz yere .
Muhammed bin Salman ‘Ilımlı islama Döneceğiz ‘ der demez bizim Cumhurbaşkanı atarlandı ve demecini patlattı: (Bu kez ‘Eeey Salman’ filan diye başlamadıysa da, özetle şöyle dedi) “İslamın ılımlısı ılımsızı olmaz. İslam tektir. Kimse İslamı bir zaafın içine sokma gayreti içine girmesin.”
. Bu noktada hemen şu sorular geliyor akla:
Örneğin “ İslam tek de, tarikat niye bu kadar çok kardeşim? İslamiyet yeterince açık değil mi ki önüne gelen değişik bir yorumla ortaya çıkıyor. Sanki yüce Allah Kur’an’ı göndermiş, peygamberi görevlendirmiş, İslamiyeti anlatmayı becerememiş de, bi sümüklü vatandaş kafasına göre tercüme ederek, insanlara anlatacak ,sen de önünde diz çöküp onun dediklerine itibar edeceksin, öyle mi?. İslam tek ise bu oluşumlara niye prim veriliyor, korunup,kollanıyor.
Bana göre , adı ne olursa olsun, tüm tarikatlar mafyöz bir örgütlenme ile çıkar sağlama peşindeler, gerisi laf-ı güzaf !
İkinci soru :Sn. Cumhurbaşkanı neden bu Ilımlı sözünden bu kadar gocundu?. Bi yerden tanıdık mı geldi bu laf? Bir zamanlar aynı yağmurda ıslandıkları birileri, bu lafı dillerine dolayıp, devlete sızarak, devleti tümüyle ele geçirmeye kalktıkları için mi bu kadar tedirgin oldu?
Yoksa ABD ve AB’nin, Türkiye ve Ortadoğu ile ilgili projelerinin son aşamasını bu kez Suudi Hükümeti eliyle uygulamaya koymayı planla dıklarını sezdiği ve kendini dışlan-
mış hissettiği için mi gücüne gitti Sayın Erdoğan’ın?
‘Gün olur devran (dünya) döner’ demiş atalarımız. O günlere az kaldı. Dayanın!
Umut ile, sevda ile ,düş ile..

Editör

Bir Cevap Yazın