GEL DE YAZMA !

kose-yazisi-umit-bicer2Aylık bir yayın organında yazı yazmak gerçekten zor. Haftalık olsa o haftanın en önemli olayı üzerine yazılabilir. Ama bir ayda o kadar çok gündem değişiyor ki hangi birini yazacaksın şaşırıyorsun.
Yerel gazete olarak, yereli ilgilendiren bir şeyler yazmak istiyorsun ama Başkentten öyle bir haber düşüyor ki gündeme tümüyle burayı ilgilendiriyor.
Örneğin, sen Kadın Azmağı’nın talanından söz edecek oluyorsun,meğer hükümet tüm Gökova körfezini imara açmaya çalışıyormuş.
Özellikle bayramlarda Akyaka felç oluyor diye şikayet ediyorsun. Bir takım kapalı kapılar ardında hemen fırsatçı planlar, projeler geliştirilip doğa,orman demeden dozerlerle kepçeler ortalığı talan ediyor. Trafik daha rahatlayacak diye umutla bekliyorsun. Çıka çıka ortaya mühendislik faciası,ucube bir alt geçit çıkıyor ki eskisinden çok daha riskli ve kullanışsız. Ama olsun, devlet bütçesinden (yani senin benim hakkımdan) kesilen trilyonlar torpilli müteahhitlerin banka hesaplarına aktı ya sen elinde bavulla iki km daha fazla yol yürüyecekmişsin ; yürü, anca gidersin!.
Yereldeki turizm gelirlerinin tatminkar olmadığından dem vuracak olsan işin ucu Ankara’da izlenen dış politikanın turizme yansıması olarak karşına çıkıyor..Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh ,Cihanda Sulh’ ilkesi, ‘Yurtta sorun,Cihanda Sorun’a dönüşmüş çünkü. Ülke olarak üstümüze farz olmayan işlere bulaşmışız, hangi limana demir atacağımızı bilmeden dolaşmaktayız ortalarda. Tüm komşularla da papaz olmuşuz.Barzani ile savaşın eşiğindeyiz. Zaten hergün şehitler gelmekte. Turistler güvenlik sorunu olan yere niye gelsinler?
Çevrendeki üreticilerin sorunlarına değinecek olsan, altından devletin sakat tarım politikası çıkıyor. Ordu fındık sorunu yaşıyor, bizim buralar narenciye. Sezonunda yerlerde halı gibi döşeniyor ürün .Koskoca Gökova havzasında bir meyve suyu fabrikası yok. (Buzlu çay adı altında garip içeceklere müptela olmuş gençlik.) Kafanız sadece yol, bina, havaalanı gibi hesap üzerinde rahat oynanabilecek sektörlere mi çalışıyor?
Duruşmaları izliyoruz; Marmaris’te ,Cumhurbaşkanına suikast davasında 34 sanığa 4 er kez ağırlaştırlmış müebbet verilmiş, iyi de olmuş. Ama öte yandan Başyaver’de Fetöcüymüş meğer ! “Suikastı isteseydim,ben yapardım.”diyor. Eh, mantıklı ! Kafamız karışıyor haliyle. O da18 yıl yiyor, ayrı.
Sürekli FETÖ’nün marifetlerini ortaya döken SÖZCÜ gazetesi Fetöcü oluyor da,daha geçen yıla kadar tek yumurta ikizi gibi davranan AKP li siyasetçiler sanki sütten çıkmış ak kaşıkmış gibi ortalarda geziyor. Hadi bunu siyasetbilimciler açıklasın !!
Özellikle ekonomik ve siyaset alanında her türlü pisliği yapanlar baş tacı edilirken gerçekleri görüp- duyup,yazan Gazeteciler içerde ömür çürütüyorlar, Yıllarca yatırıp, pardon deyip salıveriyorlar, reva mı?
Maaşlara %4 zam, vergilere % 40 . Dar gelirlinin temel gıdası bakliyat 15-16 liradan aşağı düşmüyor, Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorsun. Hadi gel de dellenme, gel de yazma
Cumhurbaşkanı çıkıp diyor ki:”Heykel bizim değerlerimize ters”. Eh,bu memlekette en çok Atatürk’ün heykeli vardır, malüm. Adresi alan meczup durur mu? Balyozu kaptığı gibi heykellere saldırıyor. Dondurmacı külahlı şerefsizler de o heykellerin köpek leşleri gibi sokaklarda sürüklendiğini göreceğiz diyor.
Gelelim şu adalet meselesine..
Sayın KILIÇDAROĞLU 400 küsur km yürüyerek gerçekten dünya çapında bir eylemi gerçekleştirdi,tarihteki yerini de aldı. Kendisini bir kez daha zminden,direncinden,tutarlılığından dolayı kutluyorum.Ama lütfen gelsin taşra örgütünde bu ‘adalet’ meselesi nasıl uygulanıyor,bi görsün derim. Bir kaç günönce mahallemizde delege seçimleri oldu. Birileri blok liste yapmış onu dağıtıyor seçmene. Listeye bakıyorsun sicili bozuklar iş yapacak değerli arkadaşların arasına karışmış. Hiç bir şey yapmadıkları halde bir şeyler yapıyormuş gibi ortalarda dolanan, asli görevleri birinin elemanı olmak olan kifayetsiz muhteris tipler. Fakat onları ayıklama fırsatı verilmiyor seçmene. Listeyi tümden onaylatmak ,emrettiklerini seçtirmek istiyorlar listeyi hazırlayanlar. Bu adalet mi şimdi?1000 civarında oy çıkan bir beldede kayıtlı üye sayısı 200 ise bunda bir gariplik yok mu?Böyle bir işleyişle ileriye gidilebilir mi,halkın umudu olunabilir mi?Kaç dönem belde ve ilçe yönetimindesinne yaptınız,üye sayısını kaça çıkardınız?Başka partilerden kaç kişiyi çekebildiniz CHP ye.
Velhasıl yazacak çok şey varda ,hepsi bir köşe yazısına sığmıyor.
Sağlıklı, sabırlı, sağduyulu günler dilerim.
Ümit Biçer

Bir Cevap Yazın