GÖKOVA DERESİ KÖPRÜSÜ (nihayet) HİZMETE GİRDİ

Bitmap in 27 Sayı 2. syf.cdrUla Kanyonu’ndan beslenerek gelen Çaydere ve
Gökova Mahallelerini geçerek Kadın Azmağının ova tarafından dolaşarak denize dökülen Çayderesi diye bilinen küçük bir dere vardır. İnişdibi mezarlığından Akçapınar’a giden bir toprak yol ile keşiştiği yerde 10 yıl kadar önce iyi kötü bir köprü vardı,geçiyorduk. Sonra o da yıkıldı.
Yağış olmadığı zamanlarda ,yada Ula Göleti’nden su fazlası salınmaz ise yine geçmek mümkündü. Ancak son beş yıldır yağışlı havalarda su dize kadar bile olsa arabanız derenin ortasında kalakalıyordu.İterek kakarak vasıtayı kurtarmak mümkün olmadığından çevrede traktör aramaya çıkıyordunuz. Saatler akıp geçerdi. İnanaması zordur ama bazan traktör bile kendini kurtaramaz başka bir traktör tarafından çekilerek kurtarılırdı. Bu sorunu yaşayanlar bilir. Gökova’da arazisi olan bizler, bir çok kez yetkililere durumu ilettik.Ancak gerek bölgenin Doğal sit alanı oluşundan dolayı yapılaşmaya izin verilmiyor olması, gerekse bütçe ayrılamaması gibi nedenlerden dolayı mağduriyetimiz devam ediyordu. Neyse ki Ula Belediyesi geçen yıl stabilize yol yapmanın ilk aşaması olan düzleme ve yol kenarlarını temizleme işlemini yaparak yolu daha iyi hale getirmişti.
Ve Nihayet bir gün duyduk ki Akyaka’da ‘Uluslar arası KİTE SURF’ yarışması yapılacakmış. Vaay! demek Akyaka artık uluslararası şöhret basamaklarını tırmanıyordu. Bunun övüncünü duyarken nimetinden de faydalanacağımızı ilk anda düşünmedik doğrusu. Bir anda Atatürk meydanının önünde bir Kite surf heykeli peydahlandı. Hayırdır inşallah DDderken eş zamanlı olarak Marmaris yolu üzerinden surf alanına giden yolda dozer ve kepçe çalışmaları yoğunlaştı. Keza İnişdibi’nden başlayıp biraz önce anlattığım yol üzerinde de hummalı bir çalışma başlamıştı. Ve sonuçta hem bu köprü yapıldı, hem yol asfaltlandı .
Güzel oldu doğrusu. Burada böyle bir fırsatı değerlendirerek yol sorunumuzu çözen Ula Belediye Başkanı Ümit Karaarslan’a ,Oruç Özkan’a o sıcaklarda inşaata nezaret eden Belediye meclis üyesi Mehmet Caner’e çok teşekkürler.
‘Keşke yasa koyucular ,o sit kanunu koruyucuları; Kite Surf’çülerin konforunu düşündükleri kadar, bizlerin de zamanında çığlıklarına biraz kulak verselerdi biz de o kadar zulüm çekmeseydik’ diye hayıflanmaktan alamıyorum kendimi.

Ümit Biçer

One thought on “GÖKOVA DERESİ KÖPRÜSÜ (nihayet) HİZMETE GİRDİ

Bir Cevap Yazın