GÖKOVA ve SUSAM

YRE5Yaz sezonu ortalarında Marmaris ve Fethiye’ye doğru gitmekte iseniz yolunuz mutlaka Sakar Geçidinden geçer. Rampayı inmeye başladıktan 2 km kadar sonra (bir türlü doğru dürüst işletilemeyen !) bir dinlenme tesisi vardır.Ya oradan, ya da hemen yanındaki Karayollarına ait seyir alanından Gökova’ya doğru baktığınızda yeşilin değişik tonlarıyla bir bitki örtüsü görürsünüz. İşte o bitki, çiftçinin büyük çoğunlukla tercihi olan ‘Susam’dır.GGG
On yılların verdiği deneyimler sonucunda, bazan nöbetleşe ekimi denese de, ‘Susam’ da karar kılmıştır çiftçi, Kalender bir bitkidir susam çünki. Ağustos sıcaklarında bile su istemez, ovanın nemiyle idare eder. Yeter ki ekilirken toprağı tavında olsun. Çapa da istemez.Bir karış olmadan otunu alırsan biraz , kalan yaban ota teslim olmaz.
Tohum masrafı da yok denecek kadar azdır. Bir teneke dolusu tohum dönümlerce yere yeter. Biraz gübre desteği de yaparsan toprağa, yüzlerce mislini kaldırırsın topraktan.
Hasat sürecinde, minik Kızılderili çadırı misali , ‘gümül’ denilen susam çadırları ile Gökova ovası Eylül başlarında üç boyutlu bir desene bürünür. 20 gün kadar sonra bu desenli elbisesini soyunur Gökova . Çünki artık susam silkilmiş, çuvallanmış ve satışa sunulmak üzere bölgenin toptancısına ulaştırılmıştır.
Gözlemlerimize dayanarak özetlediğimiz susamın hikayesinin ekonomik boyutunu şu anda yönetim ofisinde bulunduğumuz ,yörenin tek susam toptancısı İbrahim Mücek’ten öğreneceğiz
İbrahim’in asıl işi gübre ve yem bayiliği. Babasının başlattığı susam toptancılığını onun vefatından sonra da oğluyla Nail ile birlikte mevsimsel bir iş olarak sürdürmekte. Yörenin en büyük susam alıcısı unvanını üç kuşak boyu özverili çalışmaya borçlular .Üreticinin güvenini kazanmış belli ki, depo ağzına kadar dolu. Yüzlerce çuval. İl dışından gelenlere pek rağbet etmiyor Gökovalı üretici.
Susam ile ilgili en gerçekçi bilgi ve rakamları ondan alabileceğimiz inancıyla sorularımıza geçiyoruz:
Akyaka Postası (Ümit Biçer) : Merhabalar, kolay gelsin, Susam hasadı artık sona ermek üzere nasıl gidiyor susam ticareti ?
İbrahim Mücek(İ.M) :İyi gidiyor. Üreticinin emeğini değerlendirmeye çalışıyoruz. Son günlere kadar çok yoğundu, şimdilerde yavaşladı biraz .
DDDAkyaka Postası.( A.P) : Piyasası kaç civarında şu sıralar?
İ:M : Valla biz 8. tl den alıyoruz kilosunu bu gün itibariyle .Önümüzdeki günlerde ne olur bilmem.
A.P :Bu fiyat iyi mi sizce?
İ.M : Aslında daha iyi olabilir ama ithalat çok.
AP :Nerden ithal ediliyor ve ithal ürürn kaça satılıyor?
Nail Mücek (oğlu ): Nijerya’dan ithal ediliyor ve 5.5 Tl ye satılıyor.
AP : Bi dakika . Hem ta Nijerya gibi yerden geliyor hem de o fiyata mı satılıyor?
Nail Mücek :Evet, öyle ama o susam hakikaten çok kalitesiz. (gösteriyor ve tattırıyor her ikisini de ) Bizim susam ile bu bir mi şimdi? Görünüşüne bak, lezzetine bak. Bir de bizimkine.
AP :Gerçekten çok büyük fark var. Zaman zaman basında Gökova susamının çok kaliteli ve özel olduğundan söz ediliyor.
İ.M : Tabii ki de . Geçen yıllarda Japonlar ta buraya kadar geliyorlardı almak için. Hem aroması çok güzel hem de tahini çok nefis. Japonlara 9 tl ye kadar sattığımızı bilirim.
A.P : Bu konuda destek filan alıyor mu çiftçi ?
İ.M : Hayır susam da destek yok.
A.P : Peki, buralarda bir susam işleme tesisi kurulacağı filan söyleniyor, sanırım üreticinin lehine olur, siz ne diyorsunuz?
-İ.M : Kurulsun tabii. Biz buradan İzmir’e göndereceği-
mize buradaki tesislerde işlenir, kendi köylümüz kazanır. Çok da iyi olur.
Bunları konuşurken evlerimizde kullandığımız küçük paketler halindeki susamın kilosunun kaba bir hesapla bize belki de 35-40 tl ye mal olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum.
Gelecek sefer başka bir yöresel üründen söz etmek üzere hoşça kalın.

Akyaka Postası

152 thoughts on “GÖKOVA ve SUSAM

Bir Cevap Yazın