ULA CHP İLÇE BAŞKANI HÜSEYİN ÖZCAN İLE SÖYLEŞİ

1ARALIK 2017de yapılan Ula CHP ilçe Başkanlığı seçimlerini kazanan Hüseyin Özcan’ı ziyaret ederek hem yeni görevinde başarılar diledik hem de ,partisi ve gelecekte yapmayı düşündüğü işler ile ilgili sorular yönelttik
Ümit Biçer (Akyaka Postası Gazetesi Yazı İşleri Müdürü). – Merhaba sayın Başkan . Aralık 2017 de yapılan CHP Ula İlçe Başkanlığı seçimlerini kazanarak İlçe Başkanı oldunuz. Sizi tebrik ediyor başarılar diliyoruz. Ayrıca bize zaman ayırdığınız için teşekkürler. Soracaklarımız malum, okurlarımız için ve onların adınadır.Ancak bu söyleşimiz için onlardan soru derlemiş değiliz. Daha çok tanıma ,tanışma görüşmesi olacak bu seferki. Önce bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Hüseyin Özcan CHP Ula ilçe başkanı: 1978 Muğla Ula doğumluyum. İlk orta ve lise öğrenimimi Ula ve Muğla’da Üniversiteyi Tokat G.O.Paşa Üniversitesi ‘nde Elektrik teknikerliği okuyarak tamamladım. Şu anda ortak bir Elektrik mühendislik şirketimiz var. Siyasi çalışmalarıma gelince; zaten siyasetçi bir aileden gelmekteyim. 2003 sonlarında Ula CHP Başkanı İbrahim Telci’nin himayelerinde gençlik kollarına katıldım. İki dönem gençlik kolları başkanlığı yaptım, 2008’e kadar .2008 de ilçe sekreteri oldum. Daha sonra İl saymanlığı ve il başkan yardımcılığı yaptım. Bu arada CHP nin önde gelen isimlerinin listelerinde yönetime aday oldum.2014 den sonraki yıllarda seçim komitelerinde çeşitli görevlerde bulundum. Son olarak da şu an ki Ula ilçe başkanlığına seçilmiş bulunmaktayım.
Ümit Biçer (A.P.) :Gördüğüm kadarıyla 2003 lerde başlayan siyasi hayat şu anda İlçe başkanlığına getirmiş sizi. Tebrikler, yolunuz açık olsun .Peki şu anda bu göreve gelmek isteyişinizin ana nedeni nedir? Neleri yapmayı planlıyorsunuz özetle.
Hüseyin Özcan(CHP Ula İlçe Bşk): Ülkenin içindeki durum malüm : Önümüzdeki dönemde üç tane önemli seçim geçireceğiz. Milletvekilliği,Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler. Bu seçimleri mutlaka kazanmak zorundayız. ‘Ben yok, biz varız’ a inanırım. Tüm örgütümüzle sahaya ineceğiz. İhmal edilen yerler var,oralara ulaşacağız, tek başımıza değil ortak akılla hareket edeceğiz Bu zorlu süreçte genel merkeze en büyük katkıyı sağlamak amacımızdır.
A.P : Hüseyin Bey, bu kabil amaçlar her muhalefet partisinin görevleri arasındadır. Bugüne kadar,yani uzun yıllar, Muğla genelinde partinin etkili kademelerinde bulunmuşsunuz. Birey olarak üzerinize düşeni yaptığınıza inanıyor musunuz?
H.Ö : Evet inanıyorum. Ula coğrafyasında ekip olarak çok gayretli çalışmalarımız oldu. Özellikle referandum döneminde. Ben ekiple çalışmayı severim ve siyaset ekip işidir . Eksiklerimizi bu dönem kapatacağız.
A.P. Bu arada yine Ula özeline dönelim . Seçimlerde başka ekip yada aday var mıydı? Ben sağlık neden lerinden dolayı ilçe ve il kongrelerini izleyemedim.
H.Ö: Evet ,vardı. Bir aday daha vardı.
AP : Aldığınız oy oranları neydi?
H.Ö : 87 ye 30.
A.P : Şimdi ortada demokratik bir seçim var .Oy oranları da ortada .Aynı partinin bünyesinde olup da bir seçimden geçiyorsanız seçimden sonra gruplar omuz omuza çalışma yapmalılar. Siz bu konuda bir adım attınız mı ?
H.Ö : Elbette . Biz bir aileyiz. Diğer aday Coşkun Abi ‘yi sever sayarım. Hiç kimseyi ayrıştırmadan, hep birlikte çalışmaya hazırız ve çalışacağımıza da inanıyorum. Şu anda bir küskünlük yoktur, bir heyecan yaratılmıştır.
A.P : Şimdi siz kazanan taraf olduğunuz için böyle bir kırgınlık duymazsınız da de diğer taraf küskünlük hissedebilir.Siz bunu izale etmezseniz sürer gider .2
H.Ö :Hayır, hayır bu noktada problem yok .Hepimiz partimize ,milletimize hep birlikte hizmet etmeye hazırız.
AP: Bu noktada şunu da sormak istiyorum. Şimdi siz öteden beri siyasetin içindesiniz, belli bir çizginiz var. Ama bazı kişiler var ki siyaseten kariyer peşinde değiller. Buraya (Partiye) gelmiyor. Üye de olmuyor. Oysa aynı paralelde, aynı yaşam felsefesi içindeler . Daha açıkçası Atatürk Cumhuriyetinden yanalar , oy vermesine veriyor da çalışmalara gelmiyor, örneğin. Peki, siz onlara ulaşmak için ,onların enerjisinden, birikiminden, donanımından faydalanmak için bu kesime yönelik bir çalışma planlıyor musunuz?
H.Ö: Elbette , Onlar gelmiyorsa biz onlara gideceğiz. Çalışmaya davet edeceğiz. Az olsun bizim olsun felsefesine karşıyız. Biz de esas olan örgütlü çalışmadır. Onları dinleyeceğiz. Hedefimiz her üç seçimde de başarılı sonuçlar almak.
A.P : CHP nin Ula genelinde aldığı oy sayısı ve üye sayısı nedir?
H.Ö :Oy sayısı 8200 üye sayısı 1200.
A.P : Aradaki fark çok fazla. Sizce de fazla değil mi? Gerçi üye olmanın dengeleri bozucu bir etkisi vardır. Çok çeşitli etkenlerle kişiler üye olmaktan çekinirler ama yine de bu insanlara parti iyi anlatılırsa,bunların içinden bir kısmı parti içine çekilebilir, üye sayısı artırılabilir,disiplinli olarak çalışılabilir ve bu kesim aktif getirilebilir hale diye düşünürüm .Siz ne düşünüyorsunuz bu noktada
H.Ö: Tabii ki mahalle temsilcilerimizle konuşarak gerekli kişilere ulaşacağız ve üye sayımızı artıracağız.
A.P : Akyaka özeline gelmek istiyorum. Akyaka bildiğiniz gibi Ula’nın ve Muğla’nın denize açılan kapısı olan nadide bir beldedir.Ve son zamanlarda Türkiye çapında bir popülarite kazanmıştır. Türkiye’nin her yerinden ,her kesimden ziyaretçiler gelmekte. Burada yapılacak olan bir girişim ,bir etkinlik çok kimse üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Örneğin Tunceli Ovacık küçücük , Allah’ın kırında bir yer. Komünist partili Belediye başkanı iş başında ve orada Belediyenin yaptıkları Türkiye’nin gündeminde . Komünist Belediyecilik takdir topluyor. Sonra CHP üzerine atılı bazı şeyler vardır taa Demirel zamanlarına dayanan . Sn. Ecevit’i ‘İki keçiyi güdemez ‘ filan gibi laflarla küçük düşürmeye çalışırdı. Çalıyor ama çalışıyor diyerek hırsızlığı mübah göstermeye çalışanlar var. Onlara ‘çalmadan da hizmet götürülebileceğini ‘anlatmak için bazı girişimlerde etkinliklerde bulunmak gerek. BU konuda bir çalışma planı düşünüyor musunuz.? Varsa bizimle paylaşır mısınız?
3H.Ö: Tabii ki. Bir tanesini paylaşayım. Kırsaldaki çocuklara –ki onların arasında hiç denize gitmeyen var- kamp yaptırma olanakları düşünüyoruz örneğin Uçurtma şenlikleri düşünüyoruz. Dağ köylerinden öğrencileri kamplara filan davet edeceğiz.
A.P :Bunların yanında bir de şöyle bir grup var: Akyaka’ya dışarıdan eğlenmeye gelen, maddi durumu iyi olduğu içinde ülke sorunlarına kayıtsız, CHP yi fazla kuramcı ve milliyetçi bulan bir gençlik türü var. Onlar ancak Atatürk’ün hedefleri doğrultusunda giderlerse o konforlarının süreceğinin, aksi takdirde bir süre sonra Cumhuriyetin renginin tamamen değişebileceğinin farkında değiller. <Onlara çağdaş yaşamın ancak CHP nin yönetimi altında gerçekleştirilebileceğini anlatarak, Atatürk Türkiye’sine sahip çıkmaları gerektiğini anlatmak gerekir diye düşünürüm. Siz ne dersiniz?
H.Ö: Haklısınız. Onu da yapacağız. Gençler için de Karabörtlen’deki futbol sahasında maçlar, yarışmalar, turnuvalar düzenlemek istiyoruz.
A.P : Güzel şeyler söylüyorsunuz. Şu anda aklıma, Ula ‘daki tenis sahası geldi. O Akyaka’da tanıtılabilir örneğin.
H.Ö : Tabii ki. Turnuva bile yapılabilir.
AP : Biz bile mütevazı bir gazete olarak, geçen sezon ‘Akyaka’nın En Güzel Bahçesi’ yarışması açtık ,halk jürisi ve teknik jüriyle değerlendirme yapıldı, ödüller verildi.vs. Halk’tan büyük ilgi gördü. Yani halk seviyor ve katılıyor böyle etkinliklere. Böylesi etkinlikler partiye sempatiyi artırır
H.Ö : Tabii ki etkinlikler çok önemli ve biz elimizden geleni yapacağız önümüzdeki süreçte.
A.P : Sayın Başkan ,bizim şimdilik sorularımız bu kadar. Siz de zaten yeni iş başına geldiniz. Altı ay sonra yine gelip nasıl gidiyor diye sorabiliriz. Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
H.Ö : Diyeceğim o ki şimdi hep birlikte çalışma vaktidir. Önümüzde çok önemli seçimler var. Görevimiz onları almaktır.
A.P : Size başarılar diliyor ve çok teşekkür ediyorum. Akyaka ‘ya geldiğinizde sizleri Cumhuriyetçi ,Atatürkçü aydın, çalışkan insanlarla tanıştırmak isterim.
H.Ö : Memnuniyetle. Zaten hazırlıklarımızı tamamlayıp en kısa zamanda mahalleleri dolaşmaya başlayacağız. Bu arada ben de size teşekkür ediyor ,başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.
A.P : Bu arada hatırlatmak isterim ,herkese olduğu gibi sizin demeçlerinize ,duyurularınıza da açıktır sütunlarımız yayın tarihlerimize denk geldiğinde tabii. Hoşçakalın! Tüm çalışma arkadaşlarınıza selamlar, başarılar
H.Ö : Hoşçakalın .Her zaman bekleriz

80 thoughts on “ULA CHP İLÇE BAŞKANI HÜSEYİN ÖZCAN İLE SÖYLEŞİ

Bir Cevap Yazın