Yaşasın!

SBahara doğru adım adım yaklaşıyoruz. Güneş havayı, suyu, toprağı ısıtacak, bahçelerde hayat yeniden başlayacak, tomurcuklar boy gösterecek, ağaçlar yapraklanacak, yeşilin rengi bir başka güzel olacak. Ve yeni umutlarla yenilikler planlanacak…
İşte tam da bu ara; Bahçede yapılacak yeniliklerin, çılgınca alınan saksı saksı çiçeklerin ve oluşturulmak istenen çim alanların zamanıdır. Fakat tüm bu yenilikler planlanırken; doğru bilinen yanlışlıklar neler?
İşte birincisi; ”Rengarenk renkli ve canlı bir bahçeniz olsun istiyorsunuz. Her yerden farklı farklı, renkli, saksı saksı çiçekler satın alıyorsunuz. Bahçenize getirip zevkle bir o yana bir bu yana dikiyorsunuz. Umudunuz hayaliniz rengarenk mutlu bir bahçe.”
Fakat ilk zamanlar o zevkle diktiğiniz birbirinden güzel ve canlı bitkiler, bir zaman sonra teker teker cansızlaşıyor, ölüyor, ya da çiçekler yok oluyor. Neden acaba?
Her bitkinin ekolojik istekleri farklıdır. Biri çok güneş isterken ya da rüzgara dayanıksızken, bir diğeri gölge ve esinti isteyebilir. Yan yana gelen bu türlerden, bulundukları ortama uyumlu olan mutlu olurken, diğerinin hayatı tehlikeye girebilir. Toprak yapısı ve su ihtiyaçları bakımından da durum aynıdır.
Bitkilerde tıpkı doğadaki diğer canlılar gibi rekabete girerler ve güçlü olan kazanır. Bu sebeple eş güçlerde bitkileri kombinlemeniz, ekolojik istekleri bakımından birbiri ile uyumlu türleri yan yana getirmeniz doğru olacaktır. Bakı, yön, rüzgar, güneş ve ısı durumu, toprak ve besin istekleri bakımından bahçenizin tüm alanlarını iyi tanımanız, bu özelliklere göre bitki tür seçimleri yapmalısınız. Unutulmamalı ki bitkiler de canlıdır, bir masa gibi alıp istenen bir köşeye yerleştirilip, öylece durması beklenemez.
İkinci yanlışlık, çim alan tanziminde serme çim kullanımı ile ilgili. Sanılanın aksine serme çim de tıpkı ekme çim gibi özen, bakım, biçim istemektedir. O da bir halı değildir. Serdik oldu değil, asıl mesele serdikten sonra onu hayata bağlamak, yaşam alanına adaptasyonunu sağlamak ve kuvvetli hale getirmektir. Ekme çim le farkı sadece; yaşama daha önceden başlamış olmasıdır.
Üçüncü yanlışlıksa çim alanların içinde bulunan yabani otlar ve onlarla mücadele konusu. Bir çim alan içerisinde, miktar ve tür olarak değişen yabani otlar gözlemlemek mümkündür. Bu yabani otlar için bilinçsiz, zamansız, ve fazlaca zirai ilaçlar kullanmak sakıncalıdır. Toprak yapısındaki faydalı mikroorganizmalara zarar veren bu kimyasallar; doğa için de zararlı olmakta, fayda sağlamak için yapıldığı halde, zararları faydasından fazla olabilmektedir. Asıl mesele çim alanların kuvvetlendirilmesidir. Yine doğada ki gibi rekabet ortamında güçlü olan kazanır. Eğer çim alanlar; çim kök ve yaprak gelişimleri bakımından dengeli, güçlü olur, hastalıklardan arınmış düzenli bakım yapılırsa içerisinde yabani ot barındırmazlar. Barındırsa da az olacaktır. Az sayıda yabani otla mücadele için elle toplanması mümkün olup, daha güvenilir bir yöntem tercih edilmiş olacaktır.
Her bahçenin ayrı karakteri vardır. Bu karakter; planlarken, malzeme seçerken, uygularken önemli olacak, karakterine uygun seçimler yaptığımızda mutlak memnuniyet sağlanmış olacaktır….
Mutlu Bahçeler….

Bir Cevap Yazın