19 Mayıs Akyaka ve Gökova’da kutlandı

Ula CHP İlçe Örgütü ve Atatürkçü Düşünce Derneği yönetimleri, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için önce Ula daha sonra Akyaka ve Gökova olmak üzere 3 ayrı Bitmap in Backup_of_30.sayı CDR 3. syf.cdr1
merkezde kutlama programı gerçekleştirdi. Kutlama programlarına katılan gençlerin
sayısının hayli düşük olması düşündürücü idi.
y19 Mayıs C.tesi günü saat 14 de Atatürk Anıtı
önünde toplanan halk, saygı duruşunu takiben İstiklal Marşını söyledikten sonra 19 Mayıs’ın önemi üzerinde duran ADD Akyaka temsilcisi Prof. Zeynep Fidan Koçak şunları söyledi:
‘Türklerin Karadeniz bölgesinde Rum Pontus Cemiyeti üyelerinin haksız tutumlarına karşı baş kaldırmaya başlamaları yüzünden asayişi sağlamak amacıyla Padişah Yönetimi tarafından gönderilen Mustafa Kemal’in oralarda milli mücadele hazırlıklarına başladığı duyumları alınması üzerine geri çağrıldığını ancak M. Kemal’in bu çağrıya icabet etmeyip bir süre sonra Ordu müfettişliği görevinden istifa ederek halkın yanında yer aldığını ve kurtuluş savaşının ön adımlarının da böylece atılmış olduğunu’ belirtti.
Bitmap in Backup_of_30.sayı CDR 2. syf.cdrAkyaka ‘daki törenden sonra Gökova Mahallesi Atatürk Anıtı önünde de tören yapıldı.
Kurtuluş savaşının başlangıç eylemi olarak kabul edilen bu olayın ardından uzun yıllar kıyasıya süren ve zaferle sonuçlanan bir savaş yaşanmıştır. Türk ulusu böyle bir günü Gençlik ve Spor Bayramı olarak yaşadıkça kutlamak azim ve kararındadır. Yasaklamalarla bunun önüne geçilemez
Nitekim,1960 yılında ilk kez yasaklanmasının ardından 1 hafta sonra askeri darbe yapılmış ve mevcut hükümete işten el çektirilmiştir.

9 thoughts on “19 Mayıs Akyaka ve Gökova’da kutlandı

Bir Cevap Yazın