ATATÜRK’Ü ANLAYABİLSEYDİK BUNLAR GELMEZDİ BAŞIMIZA

12

Atatürk’ün düşünce ve devrimlerine gönülden bağlı olan ben 46 yıllık öğretmenliğim boyunca ne yapıp eder,iki ara bir derede matematiğe ara verip Atatürk’ü anlatırdım. Emekli oldum, kendimi boşlukta buldum. Bir bunalım yaşadım desem yanlış olmaz. Sınıfımı aradım, öğrencilerimi aradım, ben matematik anlatmalıydım. Ben Atatürk’ü, devrimlerini,
Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu,Kurtuluş savaşını anlatmalıydım. Atatürkçü Düşünce Derneği Akyaka Temsilcisi olduğumda çok sevindim. Atatürk ve Cumhuriyet için yapabileceğim epey etkinlikler olacak ve yaşadığıma değecek.
ADD, 19 Mayıs 1989 da kurulmuş ,Kamu yararına çalışan bir dernektir. Kuruluşunda pek çok,değerli insan bulunmuş,bunların arasında olan,Profesör Doktor Muammer Aksoy, ve Prof.Dr. Bahriye Üçok devrimci, Atatürkçü ve âkil insanlar olduğu için yobazlar tarafından öldürülmüşlerdir.
Atatürkçü düşüncenin en belirgin özelliği aklın ve bilimin ışığında gelişmeye açık bir yön göstermesidir.
“Yaşamda en gerçek yol gösterici bilim ve tekniktir. Bilim ve tekniğin dışında yol gösterici aramak doğru yoldan sapmaktır”
“Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.” Atamızın Atatürkçü Düşüncenin temelini belirleyen ölmez sözleridir.
”Yurtta Barış, Dünyada barış”
Eğer atamızın gösterdiği yoldan gitseydik,ülkemiz bu durumda olmayacaktı. Bilimden teknikden uzaklaştık.İlköğretim ve orta öğretimde derslerin içerikleri değiştirildi.
Atatürk ve düşüncelerine yer verilmedi, Atatürk’ü unutturmak için çok şeyler yapıldı. Ama unutmayacağız ,unutturmayacağız.
Yurtta barış yerine ayrıştırma yoluna gidildi. Dünya’da barış derseniz her komşumuzla kavgalıyız. Dindaşlarımızla yakınlaşalım dediler, o da olmadı.”Türk’ün dostu Türk’dür bile diyemediler.
Suriyelileri biz barındırır ,beslerken bizim gençlerimiz,şehit oluyor. Oğlu ölen anneler de ölüyor. Bu anneler gününde şehitlerin mezarı başında ağıtları duyan olmadı bile.
Büyük Atatürk yine bir sözünde ;”Efendiler, hükümet memlekette yasayı hakim kılmak adaleti dağıtmakla yükümlüdür “ diyerek Adaletin önemine ve hükümetlerin görevine dikkat çekmiştir.
Atatürk’ün yolundan başka yol olmadığını anladıklarında ülkemiz refah ve özgürlüğe kavuşacak,teknikte ,bilimde ve uygarlıkta ileri gidecek ve hakettiği seviyelere erişecektir.
Güzel günler görmek umuduyla..
Zeynep Fidan Koçak

41 thoughts on “ATATÜRK’Ü ANLAYABİLSEYDİK BUNLAR GELMEZDİ BAŞIMIZA

Bir Cevap Yazın